Zdravotníci identifikovali nový fenomén a diagnostika je na světě - tzv. „esemeskový krk“, má název i v angličtině “text neck“. Víte, že původní váha 4,5 kg se při nevhodném předklonu hlavy, a to jen o 15 stupňů, zvýší na neuvěřitelnou zátěž 12 kg! Navíc tím snižujete i vaší dechovou kapacitu minimálně o 30%.
Jak si pomoci od nadměrné zátěže?
Začněte postupně krok za krokem. Krátký návod vám teď nabízím k zvážení a využití v každodenním životě.
První krok je ten, že se budete pozorovat, v které situaci hlavu příliš předkláníte. Pak začněte nešvary odstraňovat tím, že se budete snažit tyto pohyby vůbec nedělat.
Druhý krok můžete začít tím, že budete jinak manipulovat s mobilním telefonem. Začnete ho méně brát do ruky a neustále kontrolovat příchozí e-maily a zprávy. Tím si navíc zajistíte i účinný digitální detox. Takže místo 100x za den, budete k němu sklánět hlavu jen 10x denně. Pokud je vaše závislost na chytrém telefonu už hraniční a omezení nejste sami bez cizí pomoci schopni zvládnout, držte mobilní telefon v úrovni očí, když ho budete používat. Možná vzbudíte zájem okolí, ale na druhé straně pomůžete své páteři.
Třetím krokem je zařazení krátkých cviků v průběhu dne. Nemůžete se vymlouvat na zaneprázdněnost, protože níže uvedené cviky můžete použít kdekoliv, kdykoliv… stačí jen chtít.
- Začněte mírným kýváním hlavou ve tvaru půlkruhu ze strany na stranu. Pak vystrčte bradu dopředu a zase zasuňte zpět – jako když zasouváte šuplík.
- Další cvik začněte s uchem u jednoho ramene, s výdechem přesuňte hlavu tak, aby se dotýkala ramene na druhé straně. S nádechem se vraťte s hlavou nazpět.
- Pak můžete pokračovat kýváním hlavou, nejprve ano, ano a pak ne, ne.
- Pak zakruťte hlavou okolo osy těla – co největší kruh, začněte s nádechem v základní pozici, pohled vpřed a s výdechem ukončete s pohledem dopředu.
- Procvičte také ramena – kroužením vpřed, vzad, zdviháním nahoru, dolů.
- Nakonec si udělejte z prstů na rukách mírným ohnutím hrabičky a poklepejte si pokožku hlavy (pod vlasovou částí) zepředu dozadu a zpět. Tím si oživíte energii v této části těla.
Všechny cviky zopakujte minimálně 5x.
Čtvrtý krok bude asi nejpříjemnější – na tom se budete totiž podílet pouze pasivně. Vyhledáte fyzioterapeuta nebo maséra. Masáž případně rehabilitační cvičení bude určitě účinný prostředek k uvolnění napětí v oblasti šíje.
Poslední pátý krok bude naopak od vás vyžadovat sebe disciplinu a vytrvalost. To doporučení zní – začněte praktikovat jógu! Ale nezapomeňte, pouze trvalé a dlouhodobé cvičení vám může pomoci.
A ještě jedno ujištění závěrem – pokud vám při cvičení tzv. „křupe“ v kloubech a obratlích, neděste se. Tento zvuk potvrzuje, že vaše tělo reaguje na uvolnění, začíná se promazávat kloubním mazem i v místech, kde již dlouho nebyl, a tím chrání obratle a klouby před opotřebením. Zvuk způsobují plyny, které se pohybem roztahují a vytváří tyto zvuky.
Takže po tomto zjištění vám už nic nebrání začít s nápravou nevhodných návyků. Přeji vám hodně úspěchů a vytrvejte!