Styly jógy
Styly jógy se liší především přístupem. Žádný styl jógy není špatný, pokud respektuje základní pravidla. Hathajóga bude klidná, jemná a vyznačuje se delší výdrží v pozici a stejně tak dlouhou relaxací po dané pozici. Powerjóga se vyznačuje spojování pozic do sestav, sekvencí, které jsou rozvíjeny v rytmu dechu (pomalý rytmus dechu), aštanga jóga se vyznačuje cvičením pravidelných a neměnných sekvencí ásan... Každý styl jógy je určený pro toho, komu vyhovuje, a tak hledejte svůj styl. Neustále vzniká množství nových stylů, názvů, jóga celosvětově prožívá boom a z toho pramení snaha o její komerční využití.
Pokyny v józe
V lekcích jógy obvykle dostáváte pokyny, jak řídit svůj dech. Pokud pokyn nedostanete, řiďte se následujícím pravidlem: plynule dýchejte nosem, ne ústy, to jen výjimečně. Když se předkláníte, mačkáte hrudník, balíte se, vydechněte. Když se narovnáváte, zvedáte, otevíráte hrudník, nadechněte se. Dech by měl být plynulý, jemný a klidný. Uvědomte si, jak přirozeně při nádechu dělá tělo nepatrný záklon a jak při výdechu se trup ohýbá. Jedná se o zcela přirozené pohyby těla. Pro pravidelné cvičení je nevhodná zádrž dechu - tzv. „bandy“, zvláště cvičenky s vysokým krevním tlakem a nemocí štítné žlázy, by zádrže dechu neměly praktikovat.
Zaměření na střed těla
Cvičte s lehkostí. Pohybujte se od středu těla do jeho konečných částí. Uvědomte si místo pod pupíkem, kde je centrum energie, zhruba dva centimetry pod pupkem. Zde je síla, která stoupá tělem a umožňuje mu jemný pohyb. Po zaujetí pozice se uvolněte. Jen tak nespálíte energii, kterou si cvičením budujete. Vnímejte osu svého těla. Tou je páteř, která je přirozeně zakřivená. Snažte se ji nebortit, nehrbit se (hlavně pokud budete mít ohnutou páteř), netočte se! Pro torzní pozice je nutné mít vzpřímenou páteř. Mějte stále pocit, že se protahujete za temenem hlavy a za chodidly dolů. S nádechem se celá páteř protahuje, s výdechem se navrací do svého původního postavení. Pokud se zaměříte na položenou ruku na zemi, tak prostředníček je osou a na noze se jedná o druhý prst vedle palce. Vnímejte centrum těla (pánev a břicho). Snažte se vycentrovat tělo z pánve. Znamená to, že máte aktivní dno pánevní – oblast hráze, svěračů jsou vědomě zpevněné směrem k pupíku a oblast pod pupkem je lehce zpevněná (nejedná se křečovité stažení). Vytvářejte linie kloubů. Vědomě zkuste propojovat do přímek klouby končetin, jejichž spojnicí je pánev. Pokud klouby nebudou v lineárním nastavení, hrozí riziko poškození kloubů.
Princip praktikování jógy – plynulý, pomalý pohyb
Provádějte plynulé přechody. Jógový pohyb není rychlý a švihový. Nespěchat a mít čas správně zaujmout ásanu (pozici) a dobře přejít k další pozici. Jóga není aerobic. Pokud nedokážete cvičit klidně a vyrovnaně, zvažte jiný styl cvičení. Takto cvičená jóga by pro vás stejně nebyla přínosem. Přizpůsobte cvičení svému věku, koncentraci, zdravotní kondici. Řiďte se etickými pravidly jógy. Při cvičení ásán především pravidlem - neubližovat a to ani sami sobě cvičením. Tím, že se budu přepínat a budu své tělo vědomě nadměrnou zátěží poškozovat.
Rady a varování pro lekce jógy
- naslouchejte vlastnímu tělu, pozorujte změny, napětí, bolest
- necvičte přes bolest – mírná bolest je akceptovatelná
- pokud vám chybí ke cvičení energie, snězte ovoce nebo si dejte ovocný džus
- necvičte v průvanu
- noste na cvičení volné a pohodlné oblečení
- pokud se v průběhu cvičení necítíte dobře, máte závratě – přestaňte ihned cvičit, můžete přejít do relaxační polohy (mrtvola, dítě)
Přeji vám jen krásné a přínosné chvíle při praktikování jógy. Namasté!