Naproti tomu artikulaci hlasu zajišťuje postavení našich rtů, zubů, jazyka, měkkého patra a dolní čelisti. Poněkud složité, že? Výška našeho hlasu je dána frekvencí, kterou naše hlasivky kmitají. Hrtany prostorné, velké a s dlouhými hlasivkami mají muži a vydávají hlas hlubší. Ženy a děti s malými hrtany a kratšími hlasivkami mají výšku hlasu vyšší.
Co je důležité pro kvalitní mluvu?
Především zdravé dýchací ústrojí, nepoškozené hlasivky a mluvní ústrojí. Vdech, zvláště při větší fyzické námaze, by měl být nosem i ústy. Větší intenzity hlasu nedosáhneme zvýšeným napětím krčních svalů (tzv. uškrceným hlasem), ale důrazem na určité slabiky ve slově. Návykové pokašlávání nevede ke zlepšení hlasu, naopak velmi poškozuje hlasivky!
Mluvě také škodí lenivá výslovnost, monotónní mluva, přehnaná artikulace a velké napětí v obličeji. Je dobré vědět, že hlasivky jsou namáhány o to víc, čím výše je hlas posazen. Pozor na šepot. Je náročnější než hlasitá řeč, a proto se nesnažte šeptat. Pokud vám selhává hlas, poškozujte ho šepot ještě víc.
Jaké nemoci postihují náš hlas?
Chraptivý hlas. Projevuje se šumy v hlase, chrapotem. Pokud by trval tento stav déle než 3 týdny, navštivte lékaře specialistu. Další onemocnění hlasivek vzniká při rýmě, zánětu hrtanu a polykacích cest. Jedná se o otoky měkkých tkání. Vznikající hlen ulpívá na hlasivkách a dráždí ke kašli. Buďme opatrní, pokud nemocné hlasivky namáháme příliš dlouho a snažíme se násilím hleny odkašlat a hlas nazvučit. Může dojít k jejich vážnému poškození, kdy se vytvoří tzv. uzlíky. Změny hlasu mohou ovlivňovat i onemocnění, která na první pohled s hlasem vůbec nesouvisí (například onemocnění štítné žlázy, centrálního nervového systému, plic a srdce).
Jak se starat o svůj hlas, aby byl v kondici
- Po hlasové práci (dlouhém projevu atd.) musí následovat hlasový klid.
- Pro hlas není dobré kouření, alkohol, suchý horký vzduch nebo naopak chladný vzduch.
- Hlas také poškozuje překyselený žaludek a pálení žáhy. Přemýšlejte o tom, jak se stravujete.
- Nezapomínejte na pitný režim, zvlhčování hlasivek. Ideální je teplá voda nebo sliny (při polykání).
- Je nutné umět hospodařit s dechem, nezadýchávat se.
- Nikdy se nesnažte zvýšit hlas zvýšením napětí zevních krčních svalů.
- S hlasem souvisí dokonce i zkrácení svalstva krční páteře. Pozor na "esemeskový krk", kterým téměř všichni, co používáme chytrý telefon, trpíme.
Doporučení na závěr
- Pro silný a zvučný hlas se musíte umět dostatečně nadechnout, a pak zvolna vydechnout.
- Zesílení hlasu dosáhnete jedině zvětšením výdechového proudu.
- Zkuste každý den 5 minut věnovat hlasovým cvičením (návody naleznete na YouTube).
Přeji vám, aby váš hlas zněl zvučně a příjemně okolí a bylo potěšením vás poslouchat.