Co je pohanka
Z hlediska botanického označujeme obecným pojmenováním pohanka rod rostlin z čeledi rdesnovitých. Zahrnuje přibližně 15 druhů. Zařazujeme ji mezi pseudoobiloviny, tedy do stejné kategorie, kam patří třeba quinoa nebo amarant.
Vůbec poprvé se pohanka začala pěstovat v 11. století v Číně. Do Evropy se dostala přes Rusko díky mongolským a tureckým vojákům. Jednalo se o pohanská vojska a právě díky nim tak nejen Evropa poprvé okusila pohanku jako takovou, ale zároveň tímto způsobem rostlina získala i svůj český název.
V dřívější české kuchyni byla poměrně úspěšně etablována, a to až do 18. století. Dokonce se u nás i pěstovala, a to již ve 12. století. Stala se tak charakteristickou složkou hlavně moravské kuchyně. Posléze ji ale vytlačily jiné potraviny, konzumovat se začala pšenice, rýže, brambory, ale také kukuřice.
Jaké účinky má pohanka na zdraví
Upadnutí do zapomenutí však byla pohanka rozhodně vystavena neprávem. Nelze se tak příliš divit tomu, že recepty z pohanky dnes opět stále častěji opanují kuchařky i weby zaměřené na zdravou výživu. Jíst tuto superpotravinu se totiž rozhodně vyplatí.
Na co pomáhá pohanka? Vyniká především obsahem rutinu, což je chemická sloučenina patřící mezi bioflavonoidní glykosidy. Ta pozitivně ovlivňuje pružnost cév, má vliv na křečové žíly, hemeroidy a zvýšený tlak krve.
Mimo to je pohanka dále typická i vysokým podílem bílkovin a hojně zastoupenou vlákninou. Stejně tak reprezentuje bohatý zdroj sacharidů. Z vitaminů obsahuje hlavně B1, B2, B3, E a C. Co se týče minerálních látek, ve významnějším množství se v ní vyskytuje především zinek, železo, mangan a hořčík.
Naopak je v ní obsaženo pouze malé množství kvalitních tuků. A ačkoli má pohanka složení i uplatnění ve výživě podobné jako obiloviny, tak přirozeně neobsahuje žádný lepek.