Před 30 lety, když jsem začínala, bylo běžné dělat i 5 trvalých za den. Platilo, že kdo neměl trvalou, jako by nebyl a úplně se dnes divím, že se dělala i na vlnité vlasy. Prostě trend. Ale nebyly produkty a i preparační voda vlasy hrozně vysušovala. Šlo spíše o objem (někdy až v krepu) a ne příliš o definici vln. A dnes tu máme jiný trend, podporovat vlny pokud jsou vlastní a důmyslně je upravovat, aby měly jak objem, tak lesk a správnou strukturu.
Co je CGM neboli Curly girl metoda?
Curly girl metoda je způsob péče o kudrnaté vlasy, jejíž zakladatelkou je Lorraine Massey. Principem CGM je používat přípravky vysoké kvality bez škodlivých látek a naučit se vlasy ošetřovat od A po Z včetně způsobu, jak vlasy mýt, fénovat a upravovat. Také jak je chránit při spánku, česat vlasy pouze mokré, k sušení používat bavlněné tričko nebo ručník z mikrovlákna a hlavně dodávat vlasům dostatečné množství hydratace. Jen tak budou kudrny nádherné!
Postup péče CGM a speciální techniky pro kudrnaté vlasy
Příznivci CGM mají i svůj slovník a některé speciální techniky, které ženy s rovnými vlasy nikdy nepraktikují. Na noc si dělají volný culík na temeni hlavy neboli Ananas - Pineapple. Opravdu nezapomínají na Clarifying - hloubkové čištění šampónem a to 1x za 3-4 týdny. Hodně tvrdá voda s vysokým obsahem vápníku totiž dehydruje a stahuje vlhkost, hořčík a křemík pak matují vlasy. Je to také důležité proto, že uzavřený vlas s nánosy nemůže přijmout žádnou výživu, vše zůstane jen na povrchu. Čistící šampon stačí dávat jenom k hlavě, oplach pak stačí k umytí délek (aplikuje se 2x po sobě).
Cowash, tedy mytí vlasů kondicionérem, které se někdy nahradí namísto hydratačního šamponu. Je to opravdu prospěšné, hodně vlasy hydratuje a i přes to, že vůbec nepění, dokonale vyčistí jak vlasy, tak vlasovou pokožku. Pokud máte hodně kudrnaté a objemné vlasy, tenhle produkt si pořiďte.
Kvalitní hydratační šampon a kondicionér je jasná volba. Vlasy před mytím důkladně pročešme, hodně vlasy namočíme, šampon dáme do dlaně, rozpěníme ho a jemnými pohyby vmasírujeme do vlasů. Doporučujeme vlasy mýt ve stoje, ne v předkolonu, po směru šupinaté vrstvy vlasů, ale je jasné, že nám to někdy nevyjde.
Mytí je jemné, a po důkladném opláchnutí vlasy vymačkáme a nanášíme kondicionér. Nedáváme ho však na pokožku ale jenom na vlasy! Squish to condish je označení mačkání vlasů při nanášení kondicionéru, potom se praktikuje Bowl method, neboli miskování kdy po aplikaci kondicionéru pomocí misky zachytáváme stékající vodu s kondicionérem a pro maximální hydrataci opětovně přelíváme přes vlasy. Vlasy pročešeme prsty nebo kartáčem a důkladně opláchneme, závěrečný oplach by pak měl být chladnější vodou.