Tapioka zažívá poslední dobou velký boom. Je totiž bezlepková, obsahuje komplex polysacharidů s nízkým obsahem cholesterolu a nízkým glykemickým indexem. Dále je cenným zdrojem především vápníku, hořčíku, fosforu, železa, draslíku, některých vitamínů ze skupiny B, omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Je ovšem zhruba dvakrát kaloričtější než brambory.
Maniokové hlízy by se neměly jíst syrové, protože obsahují kyanogenní glykosidy (především kyanovodík) a ty jsou pro člověka toxické. Omytím, oloupáním a povařením hlízy tuto negativní vlastnost ztrácí. V České republice se dá koupit tapioková mouka a také tapiokové perly - obojí nemá prakticky žádnou chuť.
Tapioková mouka je vhodná především k zahušťování a k přípravě vláčných těst.
Tapiokové perly jsou jednou ze základních složek dnes populárního čaje Bubble tea, ale velice oblíbený je i tapiokový pudink, který vám dodá energii na dlouhou dobu a zasytí vás.
Tapiokový pudink
Ingredience:
- 1 hrnek tapiokových perel
- 3 hrnky vody
- 3 hrnky rostlinného mléka (kokosové, mandlové, sojové,...)
- sladidlo dle preferencí (stévie, sirup - datlový, agávový,...)
- ovoce na ozdobení
Postup:
Tapiokové perly přes noc namočíme ve vodě (poměr 1:3), krásně nabobtnají a také se rychleji uvaří. Druhý den je scedíme, přidáme k nim rostlinné mléko (poměr 1:3) a vaříme do zhoustnutí. Důležité je perly míchat. To, že je pudink hotový, poznáme podle zhoustnutí a také podle zprůhledněných perel. Osladit pudink můžeme v průběhu vaření nebo až po uvaření, abychom jej lépe dochutili. Pudink dáme do připravených misek a dozdobíme sezónním ovocem podle libosti. Já jsem použila strouhaný kokos, další vrstvou byly rozmixované jahody a nakonec směs ovesných vloček a sušeného ovoce. Pudink se dá jíst jak teplý, tak vychlazený.