Odkud pochází?
Základ nám můžou vytvořit již rodiče. Jejich obavy a strachy, které do nás neuvědoměle promítali.
Příkladem je maminka, která je nespokojená se svou váhou. Neustále se trápí dietami, před svou dcerou řeší každou kalorii a ve většině případů se maminčin strach přenese i na dcerku.
Dalším příkladem je tatínek, který trpí nízkým sebevědomím, bičuje svého syna k výkonům. Málo chválí a i přes všechnu snahu v synovi vypěstuje stejný problém.
Hodně problémů může vznikat již ve školkách, nebo ve školách.
Děti se smějí holčičce s kudrnatými vlásky. Škola také podporuje v dětech soupeření a porovnávání. Pepíček už má úkol hotový na jedničku a tobě to Tomášku tak dlouho trvá a ještě to nemáš dobře! Zákonitě se cítí Tomášek špatně a všechny tyto bloky a bolístky si v sobě může nést i do dospělého života.
Pokud trpíme nízkým sebehodnocením, máme nutkání neustále lidem kolem sebe něco dokazovat, potřebujeme jejich pozornost a tak vše děláme na úkor sebe sama, až se cítíme stále hůř a hůř.
Někdo má neustálé nutkání někomu pomáhat a přitom největší pomoc potřebuje on sám.
Hodně často máme i paranoidní mysl. Jak se někdo zatváří jinak, než očekáváme, už nás napadá spousta možností, co si dotyčný myslí proti nám. Z toho pak vznikají nedorozumění v zaměstnání i v partnerských vztazích. Vytváříme si falešné domněnky.
Co je nejdostupnější? No přece jídlo, alkohol, kouření, káva...
Stojí to za to, je to cesta k radosti, štěstí a sebelásce.