Nejdůležitější při převozu!
Vždy si nechte rostlinu zabalit do papíru. Celofán ani igelitový pytlík hvězdu nechrání před podchlazením. Po zakoupení se snažte ji dopravit rovnou domů. Při přepravě autem, nikdy nenechávejte zabalenou rostlinu dlouho v kufru, papír izoluje jen po krátkou dobu.
Vždy dbejte na to, kde vánoční hvězdu kupujete. Jsou citlivé na průvan a studené prostředí. Ani skladování v celofánových obalech není vhodné, při změně teploty se můžou zapařit a celá rostlina vám během chvilky opadá. Nejvhodnější jsou obchodníci, kteří kupují rostliny od zahradníků. Místní produkce vám zajistí, že jsou rostliny v dobré kondici, vozí se ve vyhřátém autě a necestovaly příliš dlouho namačkané v obalech.
Až přijdete domů, nechte rostlinu ještě alespoň 10 minut zabalenou, snáze se tak vyrovná se změnou teploty. Po vybalení zkontrolujte vlhkost zeminy (používám prstíkový test, zapíchnu prst co nejhlouběji do zeminy v květináči a zjistím, jestli je květinový bal vlhký nebo suchý), dle potřeby zalijte.
Zálivka
Zálivku provádějte vždy až je bal suchý, při občasném "cvrkání" vody u rostliny dochází k uhnívání kořenů, které většinou rostliny nepřežijí. Dopřejte jim vždy jednorázovou a důkladnou zálivku. Nehnojte.
Kam ji umístit?
Vánoční hvězda má ráda světlé stanoviště bez přímého slunce. Nikdy ji nedávejte blízko okna, které otevíráte, nebo jinam do průvanu. Ani nad topení. Moc by se vám za to neodvděčila, pravděpodobně by to nepřežila.
Pokud vám opadlo pár spodních listů, nelekejte se. Zkontrolujte, jestli jsou všechny podmínky, jak mají být a vyčkejte. Rostliny takto reagují na převoz.
Takže si to shrneme, vánoční hvězdu nepřepečovávejte, jen se kochejte její krásou a užívejte si pohodu vánočních svátků.