Hormony v hlavní roli
Všimli jste si někdy, že děti jsou neustále v pohybu? Nevydrží na jednom místě, stále poskakují a smějí se. Než se dostaneme k samotnému cviku, dovolte mi zmínit takový postřeh mojí kamarádky kantorky. Je přísná, ale u dětí oblíbená, protože je vtipná. Domluvila se s kolegy ve sborovně, že to zkusí jako děti a po zvonění do hodiny nepůjdou, ale budou poskakovat. Už jen ta představa, že učitelský sbor s třídnicemi a učebnicemi skotačí po chodbách, mě docela dostala. Ale věřte, že ani jeden z učitelů, kteří tohle dali, nepřišli na vyučování naštvaní nebo zamračení. Pohyb a pocity štěstí spolu zkrátka jasně souvisí.
Poslední střípek TABATY
I kdybyste se nechtěli pouštět do všech částí tabaty, zkuste každý den chvilku skákat "Jumping Jack". Pomůže vám spálit nějaké kalorie, ale i zvednout náladu. Pokud neznáte tabatu, podívejte se na předchozí články / " target="_blank">videa. Tabata má celkem osm částí, kde se dvacetisekundové cvičení střídá s desetisekundovou pauzou. Toto krátké, ale intenzivní cvičení nastartuje spalování tuků na celý den.
Jumping Jack je v sérii naší tabaty poslední a asi nejznámější cvik. Myslím, že jej budete znát pod názvem "skákací panák".
Patři mezi kardio cviky, zlepšuje krevní oběh a vhání kyslík do svalů, zároveň zvyšuje kapacitu plic. Nejen spaluje tuky, ale i zvyšuje fyzickou sílu. Zpevňuje a aktivuje všechny svaly spodní části těla, ale i břišní svaly. Pokud při cvičení zapojíte i paže, pak navíc posílíte svaly horní poloviny těla, především svaly deltové a trapézové. A že se vám v těle začnou vyrábět endorfiny, to už jsem zmínila na začátku.
U každého cviku je třeba dbát na správné technické provedení. U "Jumping Jacku" je třeba doskakovat přes špičku na celé chodidlo. Kolena by měla směřovat tam, kam špičky, nevtáčet je do středu. Podívejte se na video, které jsme pro vás natočili s Táňou.
Zkuste spojit všech osm cviků, pravidelně je provádět alespoň třikrát týdně a uvidíte, že výsledky se dostaví už do měsíce.