Péče o stromy
V únoru je na zahradě nejvíc práce, tedy v případě, že máte nějaké ovocné stromy. Je potřeba prořezat a aplikovat postřiky proti chorobám a škůdcům, nejlépe v tomto pořadí. Ideální je i vykopat jámy na plánované stromky, pokud jste je nevykopali již na podzim. Jestli máte mezi stromy loňskou trávu, je ideální čas ji vyhrabat. U starých stromů odstraňte drátěným kartáčem starou kůru a navezte ke kmenům kompost kvůli živinám.
Příprava půdy
Pokud jste na podzim zryli záhony do hloubky, stačí už jen srovnat hráběmi a nechat slehnout. Ryjte jen hodně zaplevelenou nebo udusanou zem. Pokud je v dobrém stavu (třeba po sklizni mrkve, brambor nebo košťálovin) není třeba rýt hluboko. Zem pouze trochu nakypřete motyčkou. Pamatujte, že po hlubokém rytí potřebuje zem alespoň 14 dní na slehnuti, aby se novým semenům dobře dařilo. Pokud výsev nebo výsadbu uchvátáte, můžou semena a sazenice uschnout, protože v půdě zůstávají vzduchové skuliny, kam se nedostane žádná voda.
Ptačí pomocníci
Ideálními pomocníky ve vaší zahradě jsou sýkorky. Jeden pár je schopný za sezónu zlikvidovat několikanásobek své váhy housenek a dalších škůdců. Nalákat je můžete budkou zavěšenou v koruně stromů a malými dobrotami po celou zimu.
Hnojit?
Únor je poslední měsíc, kdy můžete na záhony aplikovat průmyslová hnojiva. Ideální je aplikace v chladnějším počasí a když je sníh. V teplejších polohách je vhodnější zapravovat kompost a rozložený hnůj. V pozdější době už neaplikujte nic.
Trávník nechte ještě spát
Nespěchejte! Tráva potřebuje začít růst a pěkný vzhled si obnoví i bez našeho zásahu. Jen se snažte vyvarovat zbytečnému přecházení po trávníku, abyste si nevychodili cestičky, které budete muset pracně dosévat.
Přeji úspěšný začátek zahradní sezóny!