Většinou vůbec netušíme, jaký okamžik nám změní život. Mé prozření nastalo na konferenci ICON 2014. Jedna přednáška na ní mi usnadnila život a odstartovala mou profesní dráhu.
Hlavní řečník této konference byl expert na myšlenkové mapy a spolutvůrce aplikace myšlenkových map Chris Griffiths, CEO ThinkBuzan Academy. Umožnil mi propojit jejich papírovou formu s aplikací.
Pro začátky s myšlenkovými mapami je potřeba udělat jednu věc. A ta je celkem radikální: změnit myšlení. Tato změna není na lusknutí prstu, musíte se přeprogramovat. A stejně jako mně vám to může zabrat až půl roku. Což není tak špatné, když to porovnáte s tím, že od první třídy vás systémově zaškatulkují do linek, píšete na linkované papíry, které se vám s přesunem do další třídy zužují. Vaše kresby, vzpomínkové záznamy a přání z velkých nelinkovaných papírů mizí v nenávratnu. 8 - 9 let linkovaného studia na základní škole s principem přesného zápisu podle paní učitelky/ pana učitele. Oni diktují a vy máte jediný úkol: jen to přesně napsat podle jejich slov.
A s využitím myšlenkové mapy se najednou můžete ocitnout zase zpět v dětském světě - z lineárního myšlení na přirozené myšlení paprskovité. Najednou zase máte možnost opět využívat obrovský potenciál vašeho mozku. Stačí si jen vzít nelinkovaný papír, pastelky nebo fixy a do středu si napsat nebo nakreslit to, co si chcete promyslet. A pak už jen v klíčových slovech zapisujete, co vás k tomu napadá s podtržením důležitosti těchto slov. Při promýšlení nejlépe v začátcích využijete metodou 6W (název z anglických tázacích zájmen), s promýšlením přes zájmena CO, KDO, KDE, KDY, JAK, PROČ.
Myšlenkové mapy jsem takto postupně zavedla do svého života. Začala jsem je aktivně používat při zápiscích ze školení a seminářů, plánování a vymýšlení výletů a dovolených s rodinou, ale i při opakování učiva se svými syny.
Nebo jako lektorka AJ jsem své studenty učila nové obraty pomocí myšlenkové mapy s plánováním jejich studia a následně s opakováním a utříděním slovní zásoby podle témat.
Vyzkoušejte si to například, když si zavzpomínáte a napíšete slovo dovolená a následně si vybavíte vše, jak jste prožili léto. Uvidíte, kolik se vám vybaví vzpomínek, když je kolem tohoto slova nebo centrálního obrázku zapíšete v barvách.
Všichni jsme přirozeně kreativní, jinak by lidstvo neušlo tak velký kus cesty. A soustředění je jedním z principů kreativity, ke kterému přispívají právě myšlenkové mapy. Protože při jejich tvorbě propojujeme obě mozkové hemisféry naráz. V dnešním virtuálním světě není nad to vypnout nad papírem s barevnými fixami. Proč myslíte, že na Amazonu v roce 2015 byly celosvětově nejprodávanější publikací omalovánky - mandaly? A stále jsou jich plné obchody. Protože se potřebujeme odreagovat.
Myšlenkové mapy je možné využít téměř při jakémkoli zápise. Svůj přesný náhled do začátků využívání myšlenkových map jsem sepsala do e-booku: První rok s myšlenkovými mapami, kde si můžete projít všechny oblasti, ve kterých jsem je zaváděla do běžného života i s konkrétními ukázkami.
Dovolte si a vyzkoušejte přemýšlet jinak, za to odreagování a přepnutí zpět do dětského světa to rozhodně stojí :)
Andrea Peloušková