Léto je v plném proudu a na svých cestách a dovolených se více setkáváte a máte možnost mluvit anglicky. Češi jsou v tomto pohodáři a každoročně si říkají, že se domluví rukama nebo podobně, a že jim to tak vždycky šlo. Případně rodiče si na společných dovolených vyzkouší své potomky, aby věděli, jaké ovoce přináší angličtina ve škole, případně extra placené lekce v kurzu.
Když jsem jezdila do zahraničí jako delegátka, na začátku cesty jsem se tomu s účastníky zájezdu vždy smála, utvrzovali se a žertovali, jak se vždy domluví. Ale na dovolené, se pak přeci jen necítili dobře, když si chtěli na trhu při nákupech vyjednat více a nemluvě o tom, když potřebovali lékařské ošetření. To se pak obraceli na mě, protože jim přeci jen ty ruce nestačily.
A to jsou chvíle, kdy si začnete říkat, že byste s tou angličtinou měli do příští dovolené něco dělat.
Jak si však vybrat tu formu studia, která bude nejlépe vyhovovat vám?
Jako lektorka angličtiny, která se rozvojem a motivací studentů zabývá již přes 20 let, jsem vypozorovala, co nejvíce funguje a sestavila vám těchto 5 pravidel:
1/ Potřebujete si udělat skvělý plán pro své studium podle vaší pokročilosti, zájmů a časových možností. Opravdu osobní plán, který bude fungovat právě vám, podle vašeho nastavení. Ať už si ho promyslíte v myšlenkové mapě pomocí metody 6W (sestavené z anglických tázacích zájmen)
nebo jinak, je to jen na vás. Váš plán by měl být popsaný a promyšlený do všech detailů. Pro příklad uvádím, jak to vypadá v návrhu v myšlenkové mapě:
(pro detail rozklikněte obrázek v galerii)
2/ Držte se svých jistých studijních návyků a následně si přibírejte další. Pokud jste zvyklí si psát slovíčka a vazby, tak si kupte blok a učebnici gramatiky, kde si vše budete vypisovat. Rozhodně si neberte staré učebnice, nebudete sami vědět, jak na to a odradí vás to hned na začátku. Pokud vám vyhovuje učit se slovíčka, vazby a gramatiku v aplikaci mobilu nebo tabletu, tak to tak dělejte i nadále. Až si zaběhnete svůj denní rituál, můžete si přidávat další možnosti. Držte se jedné až dvou, přílišná volba by vás hlavně v začátku mátla a pak byste studium odkládali.
3/ Zkuste si zjednodušenou četbu dle své pokročilosti. Tohle je dle mého názoru nejlepší na odstartování i pro udržení angličtiny a využívá to tak málo studentů. Jsou to knihy, které si vyberete podle vašich preferencí a pokročilosti už od komixových verzí. Co je na nich nejlepší, je, že s touto tenkou knihou procvičujete hned dvě dovednosti naráz: četbu a stejný text v poslechu. Seženete je přes internet i v knihkupectvích, kde prodávají cizojazyčnou literaturu.
4/Při studiu si zvykněte na určité prostředí, kde se budete moci dobře soustředit. Může to být stůl ve vašem pokoji, houpací síť na zahradě, sedačka v době, kdy máte prázdný byt. Rozmazlete se a odměňte se tam při studiu svým dobrým pitím, jídlem nebo dobrůtkou, ať jste příjemně naladění a nestudujete, protože vlastně musíte.
5/ Zaveďte si svůj studijní rituál - nejlepší doba pro jeho nastavení a ukotvení se doporučuje 30 dní. Buďte vytrvalí a pak už to půjde samo a každý pokrok vás bude bavit. Načrtněte si nejlépe měsíční kalendář, kde si podle svého rozhodnutí, třeba o každodenním studiu po pár minutách nebo 2 - 3x týdenním studiu po 30 - 60 minutách, zaznamenávejte vždy, co jste zvládli a přidejte si smajlíka, protože se jakkoli posunujete dál.
Přeji vám hodně pokroků a spokojenosti s dosažením svých cílů při studiu angličtiny. Pokud budete potřebovat poradit, ráda vás navedu na různé výukové materiály v knižní podobě či online. Pokud s námi budete chtít sdílet, co vám při studiu angličtiny funguje, těšíme se i na vaše doporučení.
Přeji příjemné letní dny :)
Andrea Peloušková