Kožené i péřové bundy raději pošlete do čistírny

Možná právě stojíte před skříní a přemýšlíte, jestli zvládnete některé kousky vyčistit sami doma, nebo jestli by bylo lepší je poslat do čistírny. Odpověď není jednoznačná, proto jsme pro vás připravili malý přehled toho, co byste doma rozhodně prát a čistit neměli.

Obrázek: 638aa6530145d4aaa283d732cdf9826a02f8bbbf

Častým argumentem pro pokusy o domácí čištění je cena a také představa, že čistírny nejsou ekologické. V obou případech je však opak pravdou. Když se pustíte do koženého oblečení, vlněných kabátů nebo peří doma, riskujete, že ho nenávratně poškodíte.

Pořizovací cena takových kousků není zrovna malá, takže kromě zklamání vás to bude stát ještě poměrně dost peněz. V čistírně přitom zaplatíte jen za čištění a budete mít jistotu, že se vám vrátí všechno v pořádku. O ekologické stránce věci se asi nemusíme ani zmiňovat. V čistírnách a prádelnách se využije mnohem méně vody a pracích prostředků než při domácím praní.

Čištění kůže

Mezi kousky, které doma určitě nečistěte patří kožené oblečení na motorku, kožená bunda nebo kalhoty. Ty byste měli poslat do speciální čistírny, kde čistí kůži chemickou cestou. Pracovníci v čistírně vše vyčistí, nabarví a promastí speciálními prostředky. Obvykle se kůže promastí už v pračce, pokud je však stále málo mastná, domašťuje se ručně. V případě, že je kůže vyšisovaná nebo nemá souvislou barvu, stříká se barvou, aby se barva sjednotila. V některých případech se dá i kůže čistit vodní cestou.
 



Kožešinové části bund a kabátů

Co si budeme povídat, kožešinový límeček či lem kapuce vypadá v obchodě skvostně. Aby tak vypadal i po čištění, límeček se odepíná. No, ale co s tím, když se před čištěním odepnout nedá? V takovém případě se na něj musí při sušení dávat opravdu dobrý pozor, aby se nespálil, a bunda se tak musí sušit na míň než 70°C.

Čištění kožešin

Podobně se postupuje u kožešin, které se často používají i jako koberce. Jestli máte doma před gaučem položenou kožešinu, může se snadno stát, že váš psí miláček takový „koberec“ počůrá. Moč je však agresivní a může způsobit, že z kožešiny kousek vypadne. To se stává i v případě, že je narušený spodek kožešiny, je stará nebo jinak narušená. Kožešiny se obvykle čistí chemickou cestou, takže po čištění mohou být cítit po chemii, to ovšem není chyba a za čas se vše vrátí do normálu.

Čištění peří

Oblečení a další výrobky z peří se čistí tak zvanou mokrou cestou, protože suchá cesta (chemicky) by způsobila zápach. Péřové bundy a peřiny se po mokré lázni usuší v sušičce spolu s tenisovými míčky. To se dělá proto, aby se peří nadýchalo. Peří může být mastné, což není na škodu, naopak to pomáhá tepelné izolaci, jenomže promaštěné peří může na sypku vytvořit černé tečky. Nezapomeňte, že některé péřové bundy se nesmí sušit v sušičce. Vysušit se ale musí, protože jinak by se peří zacuckovalo a zatuchlo.

Doma nejspíš nebudete mít dostatek prostoru na sušení, protože se musí taková bunda rozložit na vodorovnou plochu. Takové sušení může trvat i několik dní a je potřeba při tom bundu pravidelně obracet.
 


Až tedy budete zase příště zvažovat, jestli tu novou koženou nebo péřovou bundu pošlete do čistírny nebo ji hodíte do pračky, představte si, co byste mohli z pračky vytáhnout, a nechte ji vyčistit u profesionálů. Bunda vám za to bude jistě vděčná.

Reklama

Podobné články

Obrázek: 67f1e90d3b80477c52aec49999218b2f40c408c6
Obrázek: 6a5b39abb766ea1e94b6a24dcb21c859073fa574
Obrázek: b8fd45c12a4034c010f753018fba713974950fd2
Obrázek: 34caf54f2dfc3d3a06e1975e8d116a88e07e01c6
Obrázek: učitelka si zasedla