Není barva jako barva. Kterou na co použít?

Konečně jsme se opět dočkali letních teplot a všichni díky sluníčku pomalu měníme barvu. A to je ta pravá chvíle pro změnu barvy vašeho bydlení. Je čas vymalovat, natřít okna, plot, fasádu...Čtěte jaké jsou v barvách rozdíly!

Obrázek: 26b3899ff4eb17cb4400850b13bc88c94f1c5efc

Dávno je pryč doba, kdy se jedna barva v uvozovkách používala skoro na vše.

V dobách našich dědečků se používaly barvy víceméně fermežové- olejové, které držely a leckdy drží dodnes. Kolikrát máte co dělat, aby jste nátěr samotný vůbec  zbrousili, chcete-li odstranili. Většinou se to stejně moc nepodaří a nezbývá nic jiného než volit buď odstranění louhem - vybělení a nebo přetřít plně krycí barvu, kde je potřeba zvolit malinko tmavší odstín, aby se neduhy zakryly.

Dnes rozlišujeme barvy:

Malířské -interiérové

nechci tím říct, že takové barvy nebyly , jen si je malíři většinou vyráběli sami - klížením, taková malá alchymie. Nebo se převážně malovalo vápnem. To má pověst, že dezinfikuje, což není mýtus, ale pravda. Do sklepů, chlívů, ale i první nátěr na novém domě, je to vždy dobré řešení. Nevýhodou je, že nekryje, je proto potřeba dělat více nátěrů.

Lazurovací- na dřevo

syntetické - na kov, fasádnípatinovací, olejové- umělecké, práškové, atd.

Máte škaredý dřevěný plot? Porostlý mechem, loupe se vám barva? Pak je nejvyšší čas, buď to ho vyměnit a nebo opravit a natřít.

Mech odstraníme buď  zbroušením nebo likvidátorem mechů, následný nátěr by měla být lazura. Pryč je doba, kdy měli všichni stejné dřevěné ploty, tmavě hnědé až černě natřené, většinou vyjetým olejem z aut, který i perfektně držel a drží dodnes. Nyní se nenatírá olejem, ale olejovými lazurami, kde máme nepřeberné množství barev, od bezbarvých až po černý eben. 

Začalo nám konečně svítit sluníčko, tak proč si nevymalovat byt?

I malířské barvy máme většinou namíchané, můžete si je ale namíchat i sami pomocí tónovací pasty. Nebo si je můžete nechejte namíchat u  odborníka. I tady se nám nabízí nepřeberné množství odstínů. Nevýhodou je, když se rozhodneme namíchat barvu sami, že nikdy nenamícháme stejný odstín, tedy v případě, že si nepíšete poměry podle kterých jste míchali.

Chcete-li, aby vám déle vydržel i syntetický nátěr, kterým natíráme většinou vše co je kovové, malá vychytávka je přidat k ředidlu malé množství napouštěcí fermeže, která je zase na bázi oleje. Sice máme malinko delší dobu schnutí, ale barva nejen drží, ale i vydrží.

Je škoda, že už nám mizí výběr práškových barev, kterými přibarvujeme většinou už jen vápno, nevýhodou vápna je, že je tak agresivní, že se s  jiným obarvovačem - tónovací pastou, nespojí.

Ale i ve fasádních barvách a omítkách máme krásný výběr barev, teď jen vybrat tu nejhezčí. Pryč je doba, kdy se na baráky natahoval jen břizolit a nebo se natíralo již výše zmiňovaným vápnem.

Reklama

Podobné články

5-veci-ktere-ochrani-pejska-pred-prehratim
Obrázek: 195959b974cc1f69fbf54022733bae9bc9ca6b41
Obrázek: 12afc0cd4b97accdaa86968b6660412c310dcd75
Obrázek: 748bf8e2b2112cf34eb9a7ad595a529b66434adc
Obrázek: fd071facd364a2314c1101af0b737a7b755b4b28