Než poprvé vyběhnete…
Nádherně zbarvené podzimní dny zalité sluncem si sami říkají o nějaké to „první“ vyběhnutí. Běh z vás udělá šťastnější ženu, tomu věřte, tak to prostě je.
Co na tom, že jste k běhu měla vždy spíše záporný vztah až odpor, je na čase to změnit. Pokud zaujmete k běhání ten správný postoj, stane se vaší láskou navždy. A vůbec nezáleží na tom, kolik kilo zrovna máte navíc, jestli jste velká, malá, tlustá či hubená. Důležité je jít do toho srdcem a zdravým rozumem. A že máte nějaký handicap? Osobně znám několik nevidomých běžců, běžců s protézou, běžců po kardiální operaci, běžců diabetiků, běžců po onkologickém onemocnění a mohla bych jmenovat další a další. Před těmito se hluboce klaním. Zapomněla jsem zmínit jednu krásnou malou holčičku, která běhá opravdu drsné terénní běhy s protézou, respekt! Tak co, už vás to namotivovalo dostatečně?
Výmluva, že ještě máte malé děti? Jde to pěkně i s dětmi. Starší může vedle vás taky běžet či jet na kole a mladšího do kočárku a běžíte i s kočárkem. Kočárek je samozřejmě lepší s brzdou, aby se náhodou nestala kolize.
Oproti jiným sportovním disciplínám není běh tolik finančně náročný
Nejnáročnější na vaší peněženku bude investice do běžeckých bot. To, že se běžecká bota dělí na tréninkovou, závodní, terénní, silniční a speciální tretry na dráhu, to teď trochu opomeneme a zaměříme se pouze na „univerzální“ tréninkovou botu. Zásadně nedoporučuji napoprvé boty objednávat přes internet. Nejvhodnější pro vás bude návštěva běžecké speciálky, kde jistě vhodně poradí. Každý člověk má jiný došlap, někdo našlapuje chodidlem více dovnitř - pronace, jiný chodidlo vytáčí směrem ven - supinace , ideální je došlap - neutrální. Prodavač, který se vyzná v běhu, vám dle vašeho došlapu vybere ty správné boty. V žádném případě neplatí čím lehčí bota, tím lepší. A nezapomeňte, běžeckou botu vždy kupovat o číslo až číslo a půl větší než běžně nosíte. Vyhnete se tak nepříjemným otlakům, či černým až žádným nehtům.
Pokud již vlastníte ideální běžecké boty, přidejte k nim vhodné ponožky, pokud máte v oblibě kompresivní podkolenky, vždy před koupí změřte objem lýtka, ať nevhodnou velikostí lýtku spíše neublížíte. Kratší či delší tzv. elasťáky sluší všem a dělají se ve všech velikostech a nádherných zářivých barvách. Vhodné spodní funkční prádlo, určitě sportovní podprsenku a doporučuje se kvůli otlakům trošku máznout vazelínou ta místa, která přijdou do styku se švy prádla. Na sportovní podprsenku patří triko opět z vhodného savého materiálu a na závěr bundu z funkčního materiálu. Nejhorší podchlazení je od hlavy, tudíž multifunkční šátek, který můžete použít na krk, jako čelenku nebo pokrýt celou hlavu. Možná bych ještě přihodila tmavé sportovní brýle proti sluníčku, nejlépe fotochromatické, samo-zatmavovací. Důležité jsou hodinky, na začátek postačí obyčejné sportovní.
Když už máte tu správnou výbavu, můžete vyběhnout
Před samotným během není dobré tak 2 hodinky jíst, to pak jídlo pocítíte nejen během běhu, ale následně i po doběhu. Krátký strečink je důležitý, svaly dostanou impuls, že přijde aktivita, jsou už předehřáté a předejde se nemilému úrazu. Pokud se má běh stát radostí, zapomeňte na měření nějakých kilometrů, taktéž na mobil. Sama jsem odpůrcem mobilu při běhu a nikdy jsem s ním neběhala /což se mi na druhou stranu taky občas nevyplatilo/. Takže mobil je na zvážení každé z vás. Běhejte zpočátku jenom na minuty než na kilometry. Úplně postačí na poprvé 15-20 minut lehounkého běžeckého kroku a s dalšími tréninky minuty opatrně přidávat. A když to nepůjde uběhnout vcelku, zvolte indiánský běh - běh v kombinaci s chůzí. Vždy začněte opravdu tím nejpomalejším tempem, nebo se vám strašák jménem laktát zažere do svalů a už se vás až do konce běhu nepustí.
Samotný běh se dělí na rozklusání /několik minut lehounkého běžeckého kroku/, poté přidat na rychlosti a závěr opět několik minut na vyklusání /též jde o velice pomalý, ten nejpomalejší běžecký styl, který přejde do kroku /. Až budete dostatečně silná a nějaký ten „běhací den“ už budete mít zdárně za sebou, začněte si s během hrát. Zkuste si třeba vyběhnout menší kopeček /pozor seběh vždy opatrně/ nebo ostřejším tempem běžet od jednoho bodu k druhému. Běh je radostnou hrou a musí to tak zůstat, běhat musíte s natěšením a ne, se do něj nutit. Pokud se začnete do běhu nutit, je to začátek konce. Běhejte polní či lesní cesty, vyhněte se silnici a atletické dráze. Místo vybíhání schodů zvolte výběhy kopečků v lese. Zařazujte dny odpočinkové, regenerační. Vynikající regenerací je plavání, jízda na kole, saunování, jóga, TRX. Neběhejte každý den, postačí 2-3x týdně, ale pravidelně. Tělo si na pravidelnost zvykne a pak už to bude jenom vyžadovat. Běh vám krásně vypracuje postavu a třeba namotivuje k dalším cílům. Nakonec i k nějakému tomu běžeckému závodu až maratonu.
Kam vyrazit na závody?
Pokud budete chtít poměřit síly s ostatními, přidávám pár krásných závodů, které vynikají svou atmosférou. Zde na Vysočině je to seriál závodů Běžec Vysočiny- mix závodů terénních, silničních od krátkých tratí až po půlmaraton. V blízkém Rakousku doporučuji nádherný půlmaraton a maraton, který se běží nejúrodnějším údolím Rakouska Wachau. V severní Itálii je to okouzlující 15 kilometrový běh okolo jezera Reschensee. A pokud chcete cíle nejvyšší, zkuste nejtěžší evropský Zermattmaraton ve Švýcarsku, tam si opravdu naprosto každý sáhne na dno svých sil, ale má to výhodu že běžíte tak nádhernou přírodou, že snad ani nechcete, aby už byl konec.
Hodně zdaru do prvních běžeckých kroků, přeji.
Pozor-běh je droga! V tomto případě, droga prospěšná zdraví, ale všeho moc škodí, takže s mírou.