Samotný běh v zimních měsících není tak motivující jako běh v ostatních ročních obdobích, ale má svá kouzla, kterým snadno propadnete.
Pokud žijete ve městě
Nejste potom časově omezeni a klidně si můžete vyběhnout i po setmění za asistence světel pouličních lamp. Má to svoji romantiku, běžíte ve večerním poklidu a máte přitom možnost sledovat rozsvícená okna a dění za nimi. Ten běh potom ubíhá tak nějak rychleji a příjemněji. Za nejkrásnější večerní běhání považuji období Vánoc, kdy je celé město pod nadvládou světélek a běh tak získává na slavnostnější atmosféře. Ovšem nejkouzelnější běžecké kroky jsou spojeny se sněhem, kdy vám křupe pod nohami čistě bílý třpytivý sníh. Kdo se nebojí sněhu, může zaběhnout i na lesní cesty, to je potom zážitek.
Nežijete ve městě a chcete si vyběhnout i za tmy mimo obec?
Určitě nezapomeňte na dobrou čelovku a zvolte dobře známou trasu, na které nezabloudíte. Dávejte si pozor na zledovatělý sníh, tomu se raději vyhněte. Kdo chce běhat i na zledovatělém, pořiďte si nesmeky, které seženete v každém sportovním obchodě.
Bez správného oblečení se neobejdete
Běh v zimě vyžaduje odpovídající funkční oblečení. Lehké elasťáky vyměňte za teplé, nejlépe s vyztuženými koleny (prevence artrózy apod.) a na ně navlečte ještě krátké elasťáky, které vám zajistí větší teplo na zadek a stehna. Boty raději s větším vzorkem (terénní, krosové), přidejte návleky na kotníky, které zajistí kloubům dostatečné teplo. Horní část těla též co nejvíce vrstvíme. Vše raději z dobrého savého materiálu, navrch bundu co neprofoukne a je opatřena reflexními prvky. Nejdůležitější je hlava a krk, dodržujte zásadu mít tyto části těla vždy chráněny.
V zimě zapomeňte na rychlé tempo a volte raději delší, pomalé běhy s poctivým protažením před i po běhu. Po doběhu se doma ihned převlečte a osprchujte, předejdete tak následným virózám.
Hodně šťastných kilometrů při zimním běhání.