Nepoužívejte silně tužící přípravky!
Právě to je nejčastější chyba - mám jemné vlasy, pořádně je ztužím a nalakuji, aby držely! Opak je pravdou, silně tužící přípravky jsou určené pro pevné vlasy, jemné zatěžkají a zplihnou mnohem rychleji. Určitě je dobré použít pěnu nebo sprej před foukanou, ne silně tužící, ale jemnější, s lehkou fixací. Jsou i pěny pro jemné vlasy s aplikátorem, kterým se jednodušeji aplikuje pěna přímo od hlavy. Na výběr jsou i různé fixační spreje s dávkou keratinu pro vystavění (doplnění složení) vlasu a tím jeho zpevnění. Vyvarovat by jsme se měli olejíčkům, gelům a silným krémům.
Při výběru laků na vlasy dodržujte stejné pravidlo. Pokud už máte rádi absolutní fixaci tak, aby se vám vlasy nehly ani ve větru, vybírejte řadu specielně na jemné vlasy - lak by měl mít velmi jemný rozprah, jemnou mlhu.
Z praxe víme, že mnohem důležitější je dobře zvolený styling před foukanou než dávat jen lak. To raději bez laku. Nepoužijeme-li žádný styling, musíme se smířit s tím, že se vlasy budou chovat tak, jaká je jejich přirozenost.
Jaký šampon používat?
Někdy je to těžké dobře zvolit produkty pro péči (šampon a kondicioner) i pro kadeřníka. Pokud jsou vlasy zdravé je to snažší - doporučíme šampon pro objem - obsahuje hodně základních prvků z kterých se skládá vlas. Keratin, aminokyseliny, minerály. Je tam méně proteinů a lipidů - ty více uhlazují a zatěžují. Kondicioner zvolíme také nezatěžující s malým poměrem proteinů - ale je také velmi důležitý! Je to častá chyba - mám jemné vlasy, nebudu používat kondicionér. Kadeřník ví, že je důležitý, jen je úkol vybrat ten pravý! Kondicioner vždy důkladně splachujte.
A když jsou vlasy zničené a přitom velmi jemné?
To už je oříšek, protože silně vyživující produkty mohou jemné vlasy zatížit. Doporučujeme používat přípravky na jemné vlasy, ale pravidelně zažadit výživu ve formě proteinových a hydratačních masek nebo kúr. Po době působení je vždy důkladně vypláchnout. Pokud je třeba silnější kondicionér, aplikujte ho jenom na zničené části vlasů (většinou konce a středy vlasů) a vynechejte část u hlavy. To platí, i když bude třeba použít olejíček nebo krém u dlouhých vlasů - aplikujte v malém množství a pouze na poškozené části vlasů.
Určité profesionální metody pro pevnost vlasů využívají i kadeřníci přímo v salonech a nutno dodat, že některé technologie opravdu perfektě fungují. I kadeřníci, ale musí v té spoustě nabídek vybírat obezřetně a vše prověřit. Na vás útočí reklamy v televizi a na nás obchodní zástupci..
A co trvalá?
Ano, je to řešení! S přihlédnutím na kvalitu vlasů je možné pomoci jemným vlasům trvalou. Vidím trochu problém v tom, že mladí kadeřníci nechtějí, možná se i bojí, tuto službu nabízet. Střih je velmi důležitý a může vyřešit hodně, ale podle mého názoru je někdy trvalá na místě. Jen to dnes vidím jinak než před 20ti lety. Tehdy měl trvalou (spíše ovečku) skoro každý. Dnes by podle mého názoru pomohla 1 ženě z 20...jemná trvalá na větší natáčky, jako podklad pro foukanou pro určité střihy vlasů.
A nějaké vychytávky?
- Existují pudry pro "zdrsnění" vlasů. Nebo spreje s pudrovým efektem. Po aplikaci máte pocit, jako by byly vlasy natupírované - tedy objemné.
- Tupírování? Ano lehce a každý pramen prolakovat od hlavy. Jen to nepřežeňte móda atomových hřibů zrovna neletí!
- Krepovačka - malá "zubatá" žehlička, kterou můžete vlasy od hlavy nakrepovat a docílíte objemu. Nekrepujte u kontur a u pěšinky - tam by to bylo vidět.
- A perfektní střih vlasů - to je základ!