Zjistilo se, že jóga umí zvyšovat a snižovat emoce. Podle psychologů je základem emocionálního života silný pocit. Buď zlost nebo naopak radost. Nálada je po projevení tohoto pocitu méně intezivní. Pocit vychází z nějakého konkrétního podnětu. Příkladem může být radost, která trvá delší dobu, a poté můžete mít šťastnou náladu. Naopak déletrvající smutek přináší depresi.
Nálady jsou smyslem života. Dokonce jsou významnější než peníze, pracovní postavení, osobní vztahy. A to proto, že ovlivňují tzv. kvocient štěstí. Znáte toto přísloví? Bohatý člověk se špatnou náladou se cítí jako chuďas a chudák s dobrou náladou se cítí, jako když má všechno bohatství světa.
Které části jógové praxe nejvíce zlepšují náladu?
Především řízená relaxace. Provádění vizualizací. Cvičení rovnovážných pozic, které nutí k vnímání přítomnosti. Protahující cviky. Jóga smíchu. Dechová cvičení, především udždžájí pránájáma, takzvaný syčivý dech.
Jaká by měla být struktura lekce pro uklidnění mysli?
Předně by praktikování jógy mělo trvat alespoň 55 minut. Na začátku a na konci hodiny se věnujte chvilce rozjímání. Zařazujte co nejvíce obrácených pozic, záklonových pozic a pozdravů slunci.
Je lepší stoj na hlavě nebo svíčka?
Rozhodně svíčka, protože stoj na hlavě vzbuzuje pocity jako uteč, bojuj a podobně. Naopak svíčka uklidní emoce. Je to jedna z pozic, které v józe přináší největší uklidnění.
Odstraní jóga i trému?
Velmi překvapivé je i zjištění, že jóga dokonce pomáhá ke snížení trémy, jak bylo dokázáno na průzkumech u studentů. Podle výzkumů je dokázáno, že jóga je disciplínou, která dokáže uhlazovat zvraty citového života. Umí snižovat pocity beznaděje a zoufalství až do takové míry, že může zachránit i život jednice.
Teď máte návod, jak si zlepšit náladu nebo odstranit trému. Cvičení jógy je levná terapie, všeobecně dostupná a hlavně nemá žádné vedlejší účinky.