Víte, proč je důležité vědět o stavu hormonů ve svém těle?
Hormony totiž působí jako přenašeči informací a mají v našem těle velké množství různých životně důležitých úkolů. Řídí například látkovou výměnu, krevní tlak, srdeční frekvenci, hladinu cukru v krvi, tělesnou teplotu a taky samozřejmě chuť na sex, plodnost a těhotenství.
Takže se na ně pojďme podívat trochu podrobněji.
Každá z nás zná nejspíše pohlavní hormony, ale v těle je jich daleko víc! Inzulín, hormony štítné žlázy, růstový hormon, adrenalin, prolaktin, melatonin, serotonin a další. Zajímavé je, že muži i ženy mají v těle stejné hormony, ale liší se pouze jejich množstvím. Například muž má v těle asi o třetinu více testosteronu než žena.
Hormony jsou velmi důležité látky, které dokážou rozhodovat o zdraví nebo nemoci, pokud nejsou v rovnováze. Mnoho nemocí, jejichž příčina spočívá v nerovnováze hormonů, západní medicína nedokáže správně diagnostikovat a léčit. Dokonce i nemoci, které zdánlivě přímo s hormony nesouvisejí, jako jsou deprese, závratě, poruchy spánku, nadváha, problémy se žlučníkem nebo migréna, mohou být jinými hormony, které přesně odpovídají hormonům v těle, vyléčeny nebo aspoň zmírněny.
Udělejte si snadný test hormonální rovnováhy
Pročtěte si následující seznam potíží a zhodnoťte pomocí něj svůj zdravotní stav. Výsledek vám pomůže jako vodítko, zda je vhodné navštívit svého lékaře a nechat si například provést test ze slin. Tento test je nejlepší metodou pro určení pohlavních hormonů. Je dokonce přesnější než krevní test. Pro vyhodnocení testu platí pravidlo, že čím víc zaškrtnutých potíží, tím pravděpodobnější je u vás nedostatek hormonů (hormonální disbalance), a tudíž byste si měli hodnoty hormonů nechat přezkoumat odborníkem.
Pociťujete v poslední době:
- zhoršení tělesného a duševního zdraví obecně,
- zadržování vody či otoky končetin,
- kloubní a svalové bolesti nebo bolesti zad,
- nadměrné nestandardní pocení,
- poruchy spánku,
- nadměrnou únavu a zvýšenou potřebu spánku,
- popudlivost, agresivita, rozladěnost, neklid,
- permanentní nervozita,
- úzkostlivost, záchvaty paniky,
- depresivní ladění, sklíčenost, smutek, ztráta motivace,
- kolísání nálad, ztrátu smyslu života, plačtivost,
- celkový útlum, snížení výkonnosti,
- pokles svalové síly,
- srdeční potíže, bušení srdce, tlak u srdce, nepravidelný tlukot,
- snížení libida,
- poruchy menstruačního cyklu,
- myomy a cysty?
V tuto chvíli je na řadě posouzení a vyhodnocení zaškrtnutých symptomů. Pokud se nejedná o jednorázové obtíže ale dlouhodobější stav, je na zvážení, co uděláte. Je na čase uvést své hormony a tělo do harmonie.
Nejlépe přirozenou cestou bylin, stravy, pohybu a přírodní medicíny. Věděli jste, že mnohé rostliny, obsahují takzvané fyto-hormony, které dokáží ovlivnit podobně jako naše lidské hormony náš organismus? Není proto nutné vydat se cestou chemických léků. Ale to je samozřejmě na vás.
K tomu vám přeji hodně úspěchu!