Jak připravit pomazánku z červené řepy?
Budeme potřebovat:
- 1 vařenou, středně velkou řepu,
- 2 malé balení Lučiny,
- 1/2 kelímku zakysané smetany,
- šťávu z půlky citronu,
- 1 stroužek česneku,
- sůl,
- pepř.
Co s ingrediencemi?
Řepu nastrouháme, smícháme s Lučinou, zakysanou smetanou a česnekem, směs osolíme a opepříme. Pomazánku namažeme na celozrnné toasty a ozdobíme petrželkou a zeleninou dle chuti.
K čemu je červená řepa dobrá?
Červená řepa je bohatá na spoustu užitečných látek. Mezi nimi vede kyselina listová. Pro náš organismus je to hotový zázrak, stará se totiž o růst a dělení červených krvinek, chrání před arteriosklerózou a u žen snižuje riziko potratů a předčasných porodů. Kyselina listová je rozpustná ve vodě a málo odolná proti kyslíku, světlu a teplotě, takže pokud plodiny, které ji obsahují, dlouho vaříme nebo pečeme, tato látka se rychle ztrácí. Řepa obsahuje pektin, který podporuje vylučování cholesterolu, olova a radioaktivních látek z organismu.
Díky vysokému obsahu draslíku a hořčíku je vhodná při nemocích srdce a krevního oběhu. Draslík upravuje srdeční činnost, udržuje normální krevní tlak a zlepšuje činnost nervové soustavy. Řepa má vysoký obsah železa a mědi, je tedy velmi prospěšná pro krvetvorbu. V lidových recepturách vždy řepa patřila do povzbuzujících a očistných nápojů. Mimochodem, směs šťáv složená z řepové a zeleninové šťávy celeru, petržele a mrkve bývala označována jako bylinná krev.
Díky komplexu minerálů (jód, vanad, mangan, lithium a fluor) podporuje řepa tvorbu inzulinu a podporuje zrak. Červená řepa obsahuje látku zvanou „GABA“. Tato látka je součástí mozku. Organismus ji umí vytvořit sám a používá ji jako tlumivý neurotransmiter. Jinými slovy, když toho máte "plné kecky", právě GABA v mozku působí jako tlumič emocí. A teď ještě něco pro milovníky alkoholu. Šťáva z řepy umí obnovovat tkáně poškozené dlouhodobým působením alkoholu. Jen bych to s tím alkoholem i tak raději nepřeháněla.