Co vlastně hořčík dokáže?
Hořčík, kterému se říká i magnezium, je čtvrtým nejdůležitějším minerálem v našem těle. Proto je důležité mít ho tak akorát. Jeho většina (okolo 60 %) se nachází v kostech, ale i v zubech, krvi a měkkých tkáních. Ovlivňuje každý orgán, ale nejvíce ho využívají ledviny, srdce a svaly. Takže opravdu stojí za to se tímto zabývat.
Zasluhuje se o to, zda správně pracují svaly a metabolismus energie. I proto je hlavním příznakem nedostatku hořčíku již zmíněná únava. Zároveň má i vliv na hladinu vápníku, antioxidantů v buňkách a pomáhá udržovat vaši energii v těle. Jeho úkolem je i udržení normální činnosti nervové soustavy či elektrolytické rovnováze. Pomáhá snižovat stres a zlepšovat váš spánek.
Co se děje, když máte nedostatek hořčíku?
Příliš nízká hladinka hořčíku může způsobit osteoporózu, cukrovku 2. typu a srdeční onemocnění. Jak ale poznat, že ho máme málo?
- Ztrácíte chuť na jídlo. To se stává hned na začátku, když omezujete potraviny obsahující hořčík. Tím se pak problém stále prohlubuje.
- Bolí vás svaly nebo cítíte svalové křeče. To se stává i během cvičení nebo po něm. Proto je vhodné hořčík doplnit. Tělo se ale regeneruje a pokud po určité době stále cítíte křeče ve svalech, může jít opravdu o nedostatek hořčíku.
- Váš srdeční tep je nepravidelný nebo máte vysoký krevní tlak. Často jdou ruku v ruce. Pomáhá přesouvat elektrolyty, vápník a draslík do buněk. Elektrolyty napomáhají funkci nervů a svalovým kontrakcím, a tak vzniká pravidelný srdeční rytmus.
- Je vám nevolno a chce se vám zvracet. Pokud nemáte přímo zažívací potíže a není vám dobře, může jít též o nedostatek hořčíku. Dávejte si pozor, abyste nezvraceli příliš často a dlouho, aniž byste to řešili. Zvracením se dehydratujete a tím přispíváte další ztrátě hořčíku, protože zvracení snižuje množství elektrolytů v těle. Po více než týdenním zvracení pro jistotu navštivte lékaře.
- Jste unavení. Únavu jednou za čas cítí každý, pokud má hektičtější životní styl nebo má zrovna rušné období. Při délce únavy v řádu týdnů vyzkoušejte doplnit hořčík.
Co bývá příčinou jeho nedostatku?
- Nevyvážená strava,
- průjem,
- stres,
- léky s vedlejším účinkem,
- alkoholismus
- nebo velké množství kávy, intenzivním pocením, antibiotiky či silnou menstruací.