K dnešnímu dni jsou nejlepšími nástroji západní medicíny pro řešení endometriózy nesteroidní protizánětlivé léky známé pod pojmem (NSAID), jako je například ibuprofen či operace. Obě strategie léčení jsou však pouze pro kontrolu bolesti, ale ani jeden bohužel neřeší příčinu tohoto stavu.
Žádná žena s endometriózou však nemůže žít bez naděje a ani by neměla. Strategie životního stylu pro snížení zánětu, posílení imunitního systému, podporu jater a vyrovnání hormonů mohou znamenat obrovský rozdíl ve snížení příznaků a zlepšení celkové kvality života.
Co je endometrióza?
Jedná se o bolestivý, někdy až velmi vysilující stav, který postihuje nejčastěji ženy v reprodukčním věku mezi 30-45 lety. Endometrióza nastává, když tkáň endometria, která se normálně nachází v děloze, roste na místech mimo dělohu – na místech, kde by neměla být.
Většinu času tato špatně umístěná endometriální tkáň přistane na vaječnících, vejcovodech nebo na břiše. Protože endometriální tkáň reaguje na stejné hormonální posuny, které spouští menstruační cyklus. Překvapivě mnoho žen s endometriózou není diagnostikováno hned. Průměrné zpoždění diagnózy je téměř sedm let. To znamená, že mnoho žen trpí velkými a v některých případech až ochromujícími bolestmi související s endometriózou po větší část dekády, protože si myslí, že jde pouze o problémy s menstruací.
Příznaky:
- bolesti v podbříšku
- bolestivá menstruace
- bolestivý pohlavní styk
- neschopnost otěhotnění
Endometrióza se může objevit u každé menstruující ženy. Proč ale stav některé ženy zasáhne a jiné ne, není zcela jasné. Některé ženy mohou být geneticky predisponovány.