Červená je evergreenem v dekorativní kosmetice
Když jsem začala pátrat a zjistila, že objevení první rtěnky v Mezopotámii se datuje někdy okolo pět tisíc let před naším letopočtem, vlastně mě to nepřekvapilo. Ženy se chtějí líbit v každé době i věku, takže je jasné, že se i tehdy za primitivních nástrojů a omezených možností snažily nalíčit. Například ve středověku bylo barvení rtů zakázáno, protože červeně barvené rty ztělesňovaly ďábla. Červená barva byla tehdy nepřípustná, v křesťanství líčení rtů téměř zatraceno.
Přesuneme-li se trošku dál, v dějinách najdeme velký rozmach rtěnky okolo 16. století, kdy se na její výrobu používala směs z jeleního loje, vosku, mandlového oleje a červené barvy. Tehdy byl pro Anglii charakteristický kontrast bílé pleti a rudých rtů. Rtěnku v podobě, jakou dnes znají miliony žen, datujeme teprve od roku 1915. Konečně se přestává vyrábět ze žluknoucích přísad a nebalí se pouze do papíru!
Mění se provedení, vzhled i aktuální barevné trendy
Když se prohrabávám svými líčidly, zjišťuji, že mám doma hodně starou rtěnku v hnědém, růžovém, červeném i tmavě fialovém odstínu. Nejsem žádná babička, a přesto se během mého života změnil hned několikrát styl líčení. Syté odstíny postupně střídá nahé líčení, kde potřeba rtěnky téměř mizí a nahrazují ji právě bezbarvé lesky či výživné balzámy na suché rty.
Poslední módní výkřik jsou rudé až tmavě červené odstíny rtů, ovšem definitivní volbu barevného tónu by měla každá žena podřídit své image, barvě zubů, linii rtů i četnosti make-upu. Jestliže nepatříte mezi fanynky líčení, zkuste jednoduchý test. Nemusíte mít luxusní účes ani namalované oči a garantuji vám, že stačí rty přemáznout výraznou rtěnkou a uvidíte, že se za vámi otočí nejeden chlap. Rtěnka má zkrátka neuvěřitelnou moc, tak proč ji nepřidat na seznam ženských zbraní?