Vápník není důležitý jen pro kosti!
Vápník je nejrozšířenější minerál v těle. Průměrně vážící člověk (70kg) má v těle asi 1kg vápníku. Z toho 99% vápníku je v kostech a 1% vápníku v krvi- tento poměr je stálý. Jedno procento vápníku v krvi je velmi důležité a narušení jeho hladiny v krvi svědčí o závažných zdravotních problémech. Toto stále dostupné množství vápníku v těle normalizuje nervové a svalové funkce, reguluje srdeční rytmus, podporuje vstřebávání železa, je nezbytný pro správnou srážlivost krve, kontroluje rovnováhu kyselin, přispívá k dobrému spánku a ke zdravé kůži. Vápník je uložen nejen v kostech a zubech, ale i orgánech jako je srdce, játra, mozek, plíce, slezina a svaly. Vápník neutralizuje přebytky kyseliny mléčné, která se tvoří v těle po fyzickém nebo psychickém stresu. Redukuje škodlivé účinky těžkých kovů a toxických látek a napomáhá je vytěsňovat z těla.
Pokud přijímáme potravou málo vápníku, nebo jej organismus špatně asimiluje (zpracovává, vstřebává), začne se vápník uvolňovat z kostí, což vede k vápenatění (kornatění) cév a k ukládání vápníku tam, kde ho není potřeba. Podobná situace může nastat, pokud se ládujeme doplňky stravy, které hlásají, že obsahují vápník, ale přehlížíme další faktory nezbytné pro správnou asimilaci a využití naším organismem.
K tomu, abychom si zajistili co největší vstřebatelnost a účinnost doplňků stravy s vápníkem, doporučuji dbát těchto jednoduchých pravidel:
- používejte vápník v rozpustné formě – nejlépe laktátové, nebo glukonátové soli vápníku
- ještě lépe je používat vápník již převedený na tekutou formu, zajistíte tak jeho maximální vstřebatelnost
- vápník je dobré používat v kombinaci s hořčíkem v poměru 2:1 a doplněný o vitamín D, neboť kromě vstřebatelnosti zajistíte obranu proti roztroušené skleróze
Kdy je potřeba vápník dodat?
Zvýšenou spotřebu vápníku mají lidé z průmyslových aglomerací, lidé zažívající stresy, jsou často rentgenováni, těhotné a kojící ženy. Ve stáří u nich dochází ke kornatění cév, což je způsobeno tím, že vápník není aktivizován přítomností hořčíku, vitamínu D a hormonu kalcitriolu, který se vytváří v důsledku vstřebávání vitamínu D.
Co říci závěrem?
Vybírejte pečlivě vše, co do svého těla posouváte. Ne vše, co na první pohled vypadá dobře a hlavně levně, je ta správná volba na cestě ke zdravému a spokojenému stáří. A pokud do těla dávat doplňky stravy, pak pouze té nejvyšší kvality, přírodní a certifikované.