Kvítek karmínový a bílý Michela Fabera - vily i bordely viktoriánské Anglie
Tato po právu nejslavnější kniha Michela Fabera je psána vznešeným jazykem starých časů, jejichž více či méně romantickými zákoutími se můžete procházet na bezmála devíti stech stranách. Kouzlo tohoto románu je však natolik silné, že možná stejně jako já budete na jeho konci litovat, že jeho stránky už končí.
Boháč a prostitutka
Životnost lásky
Faberova kniha je zejména obrazem proměnlivosti lásky. Ukazuje nám, že jakmile se nám konečně splní to, na co tak dlouho čekáme, může už být pozdě. Pozdě na lásku.
A tak se krásné šaty, nákladné šperky, nedozírné lány levandulových polí a láska ve vší své síle a vášnivosti pomalu jak mávnutím proutku mění v prach. A nebo ne tak docela? Kvítek karmínový a bílý je knihou plnou cest, po kterých čtenář spěchá spolu se svým průvodcem, který se na vás čas od času na stránkách knihy poněkud přidrzle obrací. Proto je tento román tak živý. Cítíte z něj zkrátka tlukot Londýna a lásku, vášeň i chlad všech zúčastněných.
Pokud této opravdu objemné knize dáte šanci, věřte, že na sílu jejího příběhu jen tak nezapomenete. Už na její obálce se totiž píše, že:
„Kvítek karmínový a bílý není sentimentální vyprávěnka o kurvě se srdcem ze zlata. Je to panoramatický portrét viktoriánského Londýna se všemi jeho společenskými vrstvami, bildungsroman s nečekaně katarzním vyzněním a hlavně silný příběh, u kterého budete hlavní hrdince fandit. Jestli tohle není literatura, tak už nevíme, co by jí tak mohlo být."
Kniha Kvítek karmínový a bílý je naprostým právem považována za nejslavnější román Michela Fabera, jehož schopnost vtáhnout čtenáře do děje je naprosto fenomenální. Tento historický opus si získal srdce českých čtenářů i zásluhou brilantního překladu Viktora Janiše. Co mu ale možná přineslo slávu největší? Zcela otevřený popis erotických scén.