Právě se na zahradě pouštím do obnovení záhonu jahod, abych si příští rok mohla pochutnat na džemu, buchtách, knedlíkách a koktejlech. Kdo by si nepochutnal... Aby vám ale jahody dobře rostly, vyžadují pravidelnou péči, jinak se rostliny vyčerpají, nepříjemně zarostou a dokonce přestanou plodit.
Lze mít vůbec přírodní záhon jahod bez plevelu?
Osobně nedávám přednost použití černé netkané textilie, v dnešní době je moderní vracet se ke starým způsobům pěstování a používá se pěstování na slámě. Nemůžu hodnotit jak moc je efektivní, ale pro jeho snadnou instalaci dostupnost i údržbu ho letos vyzkouším.
Pokud váš záhon vypadá jako ten můj a není kam šlápnout přes plevel a jahody, je nejjednodušší celý záhon zrýt, odstranit plevel i staré rostliny a nechat si mladé silné odnože. Můžete zarýt i hnojivo (kravsky hnůj, slepičáky... co máte po ruce).
Záhon uhrabeme do roviny, rozvrhneme umístění rostlinek, můžeme si pomocí dvou klacků a provázku trochu ulehčit práci. Zasadíme rostliny. Naporcovaný kartón rozprostřeme okolo rostlinek a zasypeme asi 3 cm slámy.
Za takto upraveny záhon nám poděkují jak žížaly tak i jahůdky. Sláma s kartonem zadrží víc vody a nenechá ji odpařit. Hodně si tím ušetříte práci se zaléváním. Navíc jako bonus, dost se omezí růst plevele. A žížaly nám krásně provzdušní a nakypří půdu.
Víte, že...
Tento způsob mulčování můžete praktikovat na celém pozemku. Ve skleníku, kolem stromů, pod ovocnými keři a podobně. Já ho nyní testuji všude.
Pokud nemáte slámu můžete použít i posekanou trávu a ulehčit tak vašemu kompostu.