KULMA NA VLASY
Už Římanky si natáčely vlasy na rozpálené kovové tyče, aby jim vlny dlouho vydržely. Na konci 19. století Marcel Grateauov dal kulmě dnešní podobu.
ŽEHLIČKA NA VLASY
1882 Erica Feldman používal rozžhavený drát, kterým narovnával vlasy.
1890 Marcel Grateau vynalézá žehličku, která funguje na principu zahřívání z přímého ohně.
TUŽENÍ VLASŮ
Manželka císaře Claudia vymyslela tužidlo ze včelího vosku, sádla a terpentýnu. Muži z domorodých kmenů si dodnes mažou na hlavu zvířecí trus a jíl, aby vlasy držely podle jejich představ.
FÉN NA VLASY
Přesně před 120 lety inspiroval kadeřníka Alexandra F. Godefroya vysavač, kterému z motoru vycházel teply vzduch. 1890 měl fén podobu přístroje o velikosti dodávky. 1990 připomínal už dnešní sušák na vlasy. V 50. letech už připomínal dnešní fén.
PRODLUŽOVÁNÍ VLASŮ
Prodlužování vlasů sahá až do historie. Už v dávné Africe si ženy i muži nastavovali vlasy. Používali k tomu přírodní materiály, žíně i zvířecí chlupy.
LÍČIDLA
Už z dochovaných archeologických předmětů máme hřebeny, dózičky, kartáče, líčidla ze dřeva, čistítka na nehty a uši, krabičky na pudr, mušky, pinzety a návody na papyrech například na vonné masti a na barvy na vlasy.
MAKE-UP
Make-up je používán již od dob starého Egypta. Používala se mazadla a masti pro hydrataci a výživu kůže, která měla zároveň chránit oční víčka před vznikem už tehdy nežádoucích vrásek. Před horkými slunečními paprsky se Egypťané chránili oleji.
KARTÁČ NA VLASY
První hřebeny se vyráběly z kostí, čelistí, rohů, slonoviny nebo dřeva. A nepoužívaly se jen k česání, ale i k vyčesávání vajíček vší.
Co takhle, kolegové kadeřníci, třeba na apríla, přijít ke klientce s rozžhaveným drátem, sádlem, terpentýnem a hřebenem z kostí? :) Ten zvířecí trus se mi už zdá moc!