Mezi ty nejdůležitější poznatky řadím tyto:
- opravdu primárně odpočívejte a spěte,
- nepodceňujte, co zažíváte,
- přehodnoťte své priority,
- mějte se na prvním místě spolu s dítětem,
- snažte se ulehčit si každou aktivitu,
- přijměte nepříjemnosti a snižte svá očekávání,
- uvědomte si, že jsme pouze lidé
- a inspirujte se knihami ze života.
1. Opravdu primárně odpočívejte a spěte
Často zaznívá téma odpočinku a spánku. Prý máme jít spát, kdykoliv naše miminko spí, abychom pracně dohnali energii. Ne každé mamince se totiž narodí drobeček, který vydrží spát více hodin v kuse tak, aby se necítila vyčerpaná. Spolu s tím různí autoři zmiňují, že jde o větší prioritu než povinnosti, o kterých si myslíte, že je musíte zvládnout.
Já osobně si tuto radu vyslechla a se zájmem a samozřejmostí ji vyčetla z různých zdrojů, ale jakmile se šestinedělí odstartovalo velkým životním zážitkem v podobě porodu, bylo pro mě těžké se tím řídit. Zaktivovaly se totiž i moje obavy v podobě pocitů méněcennosti, když nemám dostatečně uklizeno a splněné věci, co si sama stanovuji. Zároveň jsem cítila silnou potřebu dělat aktivity, co mi dělají radost a naplňují mě (nějaké koníčky).
2. Nepodceňujte, co zažíváte
Myslela jsem si hrdě, že zvládnu všechno – odpočinek, povinnosti i radosti. Ze slov mých přátel s dětmi nejsem jediná, která věřila, že vyšlape novou cestu maminek superhrdinek. Chtěla bych na vás tudíž apelovat, ať těmto ohraným doporučením dáváte větší váhu než já.
Jelikož jsem se spálila já, mohu vás tímto motivovat zachovat se jinak. Třeba se tak vyhnete vyčerpání, pocitům selhání, často projevenému vzteku při každé drobné nepříjemnosti a z toho plynoucím potížím ve vztazích s vašimi blízkými, kteří to prožívají s vámi. Opravdu mohu potvrdit, že to nestojí za to.
3. Přehodnoťte své priority
S tím souvisí i fakt, že šestinedělí, které bývá obdobím hojení, únavy, nové životní výzvy a slabších nervů, může být kromě užívání si nového člena rodiny úžasné i nutností přehodnotiti své priority. Cvičení v šestinedělí? Řešit jídelníček kojící matky v šestinedělí? Setkávání s přáteli? Spánek? Sex v šestinedělí? Uklízení? Nicnedělání? Vnímání svého těla, potřeb a pocitů?
Maminky a tatínkové by tyto aktivity seřadili dle důležitosti různě. Je to ovlivněno tím, jakým způsobem života jsme do té doby žili, co jsme měli rádi, jaké máme zkušenosti, jak máme rádi sami sebe, jak vnímáme své okolí atp. Každopádně vaše priority značně ovlivňují každou chvíli každý den.