My dnes víme, že je to již dávno překonaný mýtus. To, kolik bude mít človíček vlasů, je geneticky dáno. Je pravdou, že v některých zemích mají své tradice a rituály pevně zakořeněny dodnes.
Jinde ve světě
V mnoha dalších evropských, asijských i jihoamerických kulturách je první zástřih vlásků důležitým obřadem, který se koná nejčastěji při pojmenování nebo dospívání potomka. Třeba Indiáni stříhali chlapce po roce života a obřad doprovázeli rituálním tancem. Hinduisté vyholují svým synům hlavu v prvním nebo ve třetím roce. Dívky si zase vlasy nestříhají. Chlapeček narozený v Číně se podrobí tomuto rituálu ve 12 měsících, jen na temeni hlavy mu ponechají vlasy. O nich se tam totiž říká, že narostly už v děloze. Ustřižený pramen se převáže červenou stužkou a schová na památku. Ortodoxní židé v Izraeli stříhají chlapce až ve třech letech.
Trendem je také stříhání holčiček na krátko, pomalu až dohola kvůli větší hustotě vlasů. Je pravda, že při zkrácení vlasů vypadají vlasy hustší. Kořínek se nevysiluje výživou roztřepených konečků a zbývá mu více síly pro ty zdravé části vlasu. Kvalitu máme ovšem všichni danou od narození a můžeme ji do budoucna pouze ovlivňovat správným zacházením, zastřihováním a kvalitní péčí, aby mohly naše vlasy růst do husté délky.
Délka vlasů je určena geneticky
Člověk má ve svém vývoji různé stupně ovlasení. V prenatálním období mluvíme o tzv. „lanugu". Jsou to tenké měkké vlásky bez dřeně (pevného středu vlasu). Pigment (barva) ještě nemusí být v této době znám. Lanugo vypadá často ještě před narozením. Lze ho vidět u předčasně narozených dětí. Vláskům právě narozeného děťátka říkáme „velusové". Vzhledově vypadají velmi jemně a nejsou delší než 2 centimetry, sem tam již obsahují pigment. V té době se začínají objevovat vlasy intermediární, které spojují období mezi vlásky velusovými a dospělými. V období před pubertou mohou být změny až velmi nápadné. Může se změnit tvar, kvalita i barva. Tehdy poznáme, zda jsou vlasy suché – jdou do krepu, působí neupraveně a připomínají slámu. Mastné – vypadají zplihle a dělí se na pramínky. Smíšené – u hlavy mastné a délky suché, nebo normální – v tomto případě je vaše dítě šťastný človíček. To, že mají některou z těchto kvalit, je zapříčiněno stavem vlasové pokožky, která reaguje na tělo a jeho podněty. Je vhodné se podle toho zařídit a nechat si u odborníka doporučit správnou péči, jejímž základem je šampon a kondicionér.
Zajímavé je, že z kořínků vlas nevyrůstá bez přestávky. Pravidelně se střídají období růstu, klidu a vypadnutí. Každý vlas dorůstá do maximální délky, která je určena geneticky. V prvních měsících života vašeho děťátka je růst vlasů synchronizován. Všechny zároveň vyrostou, pak se růst zastaví a pak hromadně vypadávají. To je to legrační období, kdy děti mají sem tam lysinky a vypadají jako rozčepýřená kuřátka. Teprve kolem prvního roku se všechny kořínky osamostatňují a fungují každý zvlášť.