Málokdo z moderních lidí se obejde bez zubní pasty. A přitom její správný výběr není v dnešní době nijak jednoduchý. Zdánlivě bohatá nabídka je iluzorní. Zkuste se třeba v samoobsluze podívat na složení různých zubních past. Nepůjde-li o certifikovanou přírodní kosmetiku nebo bioprodukt, naleznete na etiketách většiny zubních past dlouhé soupisy chemických názvů. Pravděpodobně budou též obsahovat buď metyl-, etyl-, butyl- či propylparaben, případně několik z nich najednou. Je až s podivem, že parabeny, jejichž škodlivé účinky jsme popisovali již v článku „Nejjedovatější látky v kosmetice...“, se přidávají do produktu denní potřeby, který se každodenně dává do úst.
Kromě konzervantů zubní pasty často obsahují i další rizikové ingredience – od umělých sladidel a barviv, nevhodných tenzidů až po sloučeniny fluoru. Na fortifikaci zubních past fluorem jsou zcela protichůdné názory. Fluorid zřejmě budou hájit mnozí stomatologové a ti, kdo jim uvěří. Odpůrci fluoridu naopak tvrdí, že jde o zjevný jed, jenž může způsobit otravu. Kromě toho byly též potvrzeny neurotoxické účinky fluoridů. Proto bychom u nich měli být velmi opatrní.
Děti a fluorid
To platí především u dětí, jež mohou spolknout více pasty, než teoreticky očekávají výrobci. Důležité je proto v prvé řadě dávkování fluoridu. Experti tvrdí, že maximální dávka fluoridu v zubní pastě pro děti má být 500 ppm, avšak ještě bezpečnější dávka je 250 ppm. Nicméně zcela bez rizika je jen pasta bez fluoridu.
U malých dětí totiž nevíme, kolik zubní pasty spolkne. Pokud je sladká a navoněná, může jim dokonce chutnat. Výzkumy dokazují, že děti do šesti let většinu zubní pasty snědí, takže skončí v žaludku a nevstřebává se tudíž jen přes dásně, jak tomu bývá u dospělých. Proto je ještě přijatelná dávka fluoridu v zubní pastě u dětí jen těžko stanovitelná. Kromě toho se fluoridem leckdy fortifikují i potraviny a voda, čímž se přijaté množství může o dost zvýšit. V důsledku toho se mohou projevit škodlivé účinky fluoridů.
Podívejme se ovšem i na argumenty zastánců fluoridů. Ti tvrdí, že se jedná o důležitý prvek, který má údajně (až o 30 %) omezit výskyt kazů a též má posílit zubní sklovinu. Na druhou stranu však jeho nadbytečný obsah může vést k nevratnému poškození skloviny. A i jejich příznivý vliv na zdraví zubů je s otazníkem. To může potvrdit každý, kdo v mládí třeba i užíval fluoridové tablety a zuby se mu přesto v dospělosti dost kazí.
Prvořadý pro zdraví chrup je totiž celkový životní styl - zejména to, co jíme a pijeme
A samozřejmě je nesmírně důležitá technika čištění. To vám potvrdí každý dobrý zubař - není-li ovlivněn či podplacen výrobci zubních past. Jako důkaz naprosté postradatelnosti zubních past, jakož i významu pravidelného a správného čištění, můžeme brát i nádherně bílý a zdravý chrup původních Afričanů. Ti žádné zubní pasty neužívají, ale zato si po každém jídle vyčistí zuby speciální na konci roztřepenou větévkou, jak je zřejmé například z tohoto dokumentu.
Avšak nechci nikomu z lidí naší civilizace vymlouvat užívání zubní pasty, neboť může podporovat zdraví dásní a dobrý pocit v ústech. Naštěstí lze sehnat i skutečně kvalitní přírodní (bio) zubní pasty. Nebo si můžete připravit domácí prostředek na čištění zubů. Například je možné ve vodě rozpustit kvalitní kamennou (himalájskou) sůl a přidat k ní několik kapek vhodného éterického oleje atd. Někteří lidé si dokonce sami dělají zubní pastu, přičemž návody na to můžete nalézt i na internetu. Nemáte-li čas ji sami vyrábět, rozhodně se vyplatí věnovat náležitou pozornost nákupu po všech stránkách zdraví prospívající zubní pasty!