Nejspíše už víte, že existuje souvislost mezi skvrny na kůži a pobytem na slunci. Pigmentové skvrny mohou být však i vrozené nebo ovlivněné hormony v našem těle. Ve většině případů jsou ale způsobené dlouhodobým pobytem na sluníčku. Z tohoto důvodu je důležité chránit svou pokožku před slunečním zářením (UV paprsky) co nejvíce. Používejte proto vždy ochranný krém s SPF, který riziko vzniku výrazně sníží.
Estetické úpravy
Trápí vás pigmentové skvrny? Pak existuje několik druhů ošetření, které vám pomůžou snížit nebo úplně odstranit skvrny:
Mikrodermabraze
Mikrodermabraze je druh mechanického peelingu. Pomocí speciálního přístroje je kůže vakuově nasávána, zatímco hliníkové mikrokrystaly jsou rozprašovány na kůži. Tyto hliníkové krystaly mají mírný abrazivní účinek na pokožku, odstraňují odumřelé kožní buňky z horní vrstvy kůže – epidermis. Kůže se následně obnovuje a pigmentové skvrny, vrásky i jizvy jsou méně viditelné.
Laserová terapie
Leserové ošetření je založeno na principu ,,selektivní fototermolýzy‘‘. Laser vysílá do pokožky energetický puls, který je specificky absorbován pigmentem do kůže a následně pigment ničí. Selektivní působení zajišťuje, že nedojde k poškození okolní tkáně.
Chemický peeling
Při chemickém peelingu se odumřelé kožní buňky ,,uvolňují‘‘ kyselinou obsaženou v krému, pleťové vodě nebo jiné tekutině. Díky tomu se pokožka rychle obnovuje a jizvy i pigmentové skvrny mizí. Existují různé typy chemických peelingů. Pro hyperpigmentace se nejčastěji používají chemické peelingy s obsahem těchto látek:
- AHA peeling (alfa-hydroxykyselina)
- TCA peeling (trichlorový ocet)
- Peeling s kyselinou salicylovou
Po tomto ošetření je velmi důležité vyhýbat se slunečnímu záření a používat vysoký ochranný faktor – SPF. Díky peelingu je pokožka citlivější na UV záření. Ujistěte se také, že tento typ ošetření necháte provést odborníka. Agresivní peeling totiž může kůži poškodit a pigmentové skvrny zhoršit.
Přečtěte si také: Chraňte se před UV zářením a vyhněte se stárnutí kůže, pigmentovým skvrnám i spálení