Je celkem zajímavé, co si člověk dokáže představit pod určitými pojmy. Když si host v restauraci objedná tatarák, nebude to nejspíš kytkožrout. Ale ne pro každého znamená ten daný pojem to samé.
Musím uznat, že moje dcera je celkem vybíravá a je to trochu boj, co se týče jídla. Možná to sami znáte... Špagety jsou nejlepší bez ničeho a rýži miluje samotnou, zmrzlina jen jahodová a s palačinkami vždycky zaboduju.
Je pravda, že znám určité fígle, které na ní platí, a tím spíš jsem moc ráda, když si nějaké jídlo oblíbí. Je to celkem úsměvné, že si pod pojmem tatarák představí ten můj bez masa. A je to na seznamu přání ..."co bude dnes k večeři".
Tak proč neplnit dětská přání?
Co tomu předcházelo? Rozhovor mé dcery s mojí kolegyní v práci, že dnes k večeři budeme mít tuzemák. Kolegyně se na mě dlouze podívala a obě jsme vyprskly smíchy. Já jsem hned věděla, že moje dcera zaměnila tatarák za tuzemák.
Když jsme šly z práce, tak jsme si s dcerou povídaly, co to vlastně ten tatarák znamená a z čeho se vyrábí ten klasický. Představa jíst syrové maso na osmaženém chlebu pro ní nebyla moc lákavá. Pokud i vás zajímá, co to vlastně ten veganský tatarák je, nechte se zlákat a zkuste jej také. Minimálně mile překvapíte svojí návštěvu a třeba tím obohatíte Silvestrovskou tabuli.
Co budete potřebovat?
- 4 brambory
- 1 lžička dijonské hořčice
- 1 malý rajčatový protlak
- 1 menší cibule
- 3 stroužky česneku
- 1 lžíce olivového oleje
- 6 sušených rajčat naložených v oleji
- himalájská sůl
- chilli vločky
- 1 lžíce uzené papriky
Jak to připravíte?
Brambory uvaříme ideálně den dopředu, aby stačily dostatečně vychladnout. Oloupeme a nastrouháme na struhadle najemno. Na oleji osmahneme do světlehněda cibuli nakrájenou na kostičky, zasypeme uzenou paprikou (zdůrazňuji - uzenou, ta dá tomuto pokrmu tu správnou chuť) a lehce osmahneme. Necháme také vychladnout. Do misky dáme osmaženou cibuli, rozetřený česnek, hořčici, rajčatový protlak, nakrájená sušená rajčata na kostičky, nastrouhané brambory, osolíme, ochutíme chilli vločkami. Tepelně upravené ingredience musí být dostatečně vychladlé. Jinak by se stalo, že místo tataráku budeme mít bramborovou kaši. Tatarák umícháme lehkým obracením ingrediencí, až se všechny spojí. Tatarák mažeme na chléb, tak jak kdo rád. Někdo na smažený nebo může být i opečený v toustovači na sucho. Chléb můžeme samozřejmě i očesnekovat. Čím víc česneku, tím víc tatarák. Dobrou chuť.