Gleid
Gleidshop
Pondělní radost II.
It's never too late

Chceme-li pročistit tělo, musíme nejprve pročistit krev aneb Jak na jarní očistu

Na jaře se od nepaměti provádějí očistné kůry. Ty jsou dodnes aktuální, neboť v důsledku znečištění životního prostředí a chemizace průmyslové výroby, má většina lidí v těle i krvi nemálo škodlivin, jež mohou způsobovat různé potíže. V tomto článku se proto zaměříme na jednoduché a bezpečné metody očisty organismu.

pixabay.com

 

Mnozí se domnívají, že k očistě organismu postačí zakoupit a pít leckde propagované detoxikační čaje, které obsahují přírodní laxativa, tzn. látky s projímacími účinky. Tím je sice možné poněkud pročistit trávicí systém, ale nikoli krev. Kromě toho mohou takovéto prostředky při dlouhodobém užívání poškodit i střeva, což je popisováno např. v článku na https://www.novinky.cz/zena/zdravi/499386-triadvacetileta-divka-popsala-jak-ji-detoxikacni-caje-poskodily-streva.html.

 

Jak tedy bezpečněji pročistit organismus? Nejprve si uveďme, že chceme-li pročistit tělo, musíme nejprve pročistit krev. Vše ale souvisí se vším. Čištění krve je proto též možno označit jako zbavování se nepotřebných a škodlivých látek z těla, šťáv, tkání a buněk. Přitom je nutno podporovat i řádnou činnost detoxikačních a vylučovacích orgánů, jako jsou játra, ledviny a střeva.

 

V článku „Životodárná voda …“ jsme již uváděli, že pro očistu je nejdůležitější dostatečný příjem tekutin, hlavně kvalitní pramenité vody. Aby nás však přijímaná voda skutečně pročistila, tak nejenže by měla být čistá, ale důležité jsou i její energetické aspekty. Voda s nedostatečnou mírou energie totiž nepročisťuje řádně krev ani další tělní tekutiny (jako je lymfa, buněčná cytoplazma atd.), což může způsobit vykrystalizování a ukládání odpadních látek v buňkách i jinde. Oproti tomu voda energeticky bohatá, např. voda z horských pramenů, má mnohem větší sílu, a proto též lépe rozpouští a odplavuje nečistoty z buněk i těla.

 

Kromě pití čisté vody je smysluplné užívání krev čistících bylin. Ty je možné přijímat jednak ve formě běžně známých bylinných čajů, jež kromě toho, že mají očistné účinky, podporují i řádnou činnost mnoha orgánů, hlavně ledvin. K dalším vhodným tekutinám patří čisté ovocné a zeleninové šťávy. Obecně se doporučuje vypít alespoň 2-3 litry tekutin denně. Přijímané množství je však závislé na potřebách organismu, zdravotním stavu (pozor je třeba dát u osob s poruchami ledvin a oběhového systému) i dalších vlivech.

 

Kromě pití čajů je přínosná i přímá konzumace krev čistících bylin. Hlavně nyní na jaře se k našemu posílení i pročištění doslova zdarma nabízí rozličné čerstvé bylinky.

Které jsou nejlepší? Začal bych mým nejoblíbenějším česnekem medvědím. Tohoto „divokého“ příbuzného česneku je možno objevit doslova po čichu, neboť jeho svěže zelené lístky voní příjemně po česneku (někomu to připomíná spíše nať cibulovin). Čerstvé listy lze konzumovat buď přímo, ať již do salátu, místo pažitky do polévek, tvarohu a dalších pochoutek, nebo po uvaření k přípravě špenátu. Znamenitý je hlavně ve směsi s kopřivami.

 

Kopřivy můžeme nalézt v přírodě téměř všude. Jde přitom o jednu z nejsilnějších bylin na čištění krve! Nejčastěji se užívají ve formě čajového nálevu, ale spařené listy kopřiv je škoda vyhodit; povaříme-li je, můžeme je poté upravit jako špenát. Nejlepší jsou mladé, dokud jsou jemně zelené. Avšak pozor: kopřiva nejenže pálí, ale má i hodně účinných látek. Proto bychom je měli užívat umírněně. Přemíra - jako u všeho ostatního - škodí.

 

Třetí ze zázračných bylinek, jež se odedávna užívá k očistným kůrám, je pampeliška. Nejchutnější jsou čerstvé mladé lístky, jež můžeme užít do salátů, pomazánek i jinam. Pampelišky též podporují správnou činnost jater, kterou mimoto můžete posílit i užíváním pomletých semínek ostropestřce mariánského nebo oleje z něj. Soupisy dalších krev čistících bylin naleznete na internetu, v odborné literatuře i jinde.

 

Obecně má být jaro v kuchyni ve znamení čerstvých bylinek, klíčků a dalších šťavnatých surovin. Těch nám s postupujícím jarem příroda nabízí stále více, stačí se jen rozhlédnout a přijímat její dary.  Při všech samozběrech je nutné přistupovat k přírodě ohleduplně a s citem. Samozřejmě, že byliny bychom měli trhat v co nejméně znečištěných oblastech, tzn. dále od silnic, postřikovaných polí apod.

 

Kromě toho je důležitá podpora peristaltiky a z toho vyplývajícího pravidelného vyprazdňování střev. Za tímto účelem je vhodné zvýšit příjem vlákniny, která se vyskytuje v celozrnných produktech, ovoci (zvláště sušeném) a zelenině. Mnozí lidé též občas zařazují tzv. „odlehčovací den“, při němž přijímají jen čistě rostlinnou stravu.

 

Jestliže někdo usoudí, že jeho tělo potřebuje výrazněji pročistit, lze k tomu užít i půst. Jeho provedení popisuji na http://www.vitsyrovy.cz/naturterapie/ocistne-metody. Tato očistná metoda je ale náročnější, a proto by měl každý předem dobře zvážit, zda je pro něj půst vhodný, případně lze jeho vhodnost stanovit svalovým tesem /viz Metoda testování na www.vitsyrovy.cz/.

Přeji všem překrásné jaro! Vychutnejte si ho co nejlépe a vyrazte do přírody na procházku, spojenou třeba se sběrem jarních očistných bylinek.

foto-redaktor

Vít Syrový

inženýr chemie

Pan Syrový vystudoval chemii, pracoval ve Výzkumném potravinářském ústavu na oddělení výživových a aditivních látek. Postupem času přicházel na to, jaké látky se běžně používají (v potravinářství, kosmetice) zvláště ty, které mají negativní vliv na člověka. Začal se postupně od chemie odprošťovat a dávat se spíše přírodní cestou. O chemických látkách a jejich dopadech se můžete dočíst v jeho článcích nebo v mnoha publikacích, které vydal.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

← zpět
Podobné články
V tomto článku se dovíte, jaké rozdíly jsou mezi běžně prodávanými oleji a jak se orientovat při jejich nákupu. Rovněž se v něm dočtete, jaká kritéria je třeba brát v úvahu při uváženém výběru kvalitních rostlinných olejů a k jakým účelům je lze používat.
9.9.2017
Často si lidé pletou detox s hladovkou a nebo druhem diety. Jak tedy má detox vypadat, aby opravdu fungoval a našemu tělu opravdu pomohl? Máme pro vás správný postup i jídelníček!
28.2.2017

Už po léta se horlivě diskutuje, zda užívat margariny či nikoli. Podívejme se tedy na to, jak to s nimi je a zda je opodstatněné upozorňování na jejich možná rizika. V článku se též dočtete, co jsou to transmastné kyseliny a jaký je jejich dopad na naše zdraví.

7.6.2019

Nastal květen, lásky čas, z vašeho šatníku ozývá se nemilý hlas: Kup si větší! Tohle letní oblečení už ti nebude! Co s tím? Vždy máte možnost volby, záleží jen na vás, jestli vystoupíte ze zóny pohodlí a začnete se sebou něco dělat. Půjdete utratit peníze za oblečení o číslo větší nebo za zdravější a lehčí potraviny, které vás společně s trochou pohybu vrátí zpět o jedno konfekční patro níž?

17.5.2019