Chceme-li pročistit tělo, musíme nejprve pročistit krev aneb jak na jarní očistu

Na jaře se od nepaměti provádí očistné kúry. Ty jsou dodnes aktuální, neboť v důsledku znečištění životního prostředí a chemizace průmyslové výroby má většina lidí v těle i krvi nemálo škodlivin, jež mohou způsobovat různé potíže. V tomto článku se proto zaměříme na jednoduché a bezpečné metody očisty organismu.

Obrázek: e202398a3f1498d124b94ad4b218146de26277bb
Zdroj: pixabay.com

Mnozí se domnívají, že k očistě organismu postačí zakoupit a pít leckde propagované detoxikační čaje, které obsahují přírodní laxativa, tzn. látky s projímacími účinky. Tím je sice možné v podstatě pročistit trávicí systém, ale nikoliv krev. Kromě toho mohou takovéto prostředky při dlouhodobém užívání poškodit i střeva.


Proces začíná u čištění krve

Jak tedy bezpečněji pročistit organismus? Nejprve si uveďme, že musíme nejprve pročistit krev, chceme-li pročistit tělo. Vše ale souvisí se vším. Čištění krve je proto též možno označit jako zbavování se nepotřebných a škodlivých látek z těla, šťáv, tkání a buněk. Přitom je nutno podporovat i řádnou činnost detoxikačních a vylučovacích orgánů, jako jsou játra, ledviny a střeva.


Využijte účinnou a přírodní cestu

V našem nedávném článku jsme již uvedli, že pro očistu je nejdůležitější dostatečný příjem tekutin, hlavně kvalitní pramenité vody. Aby nás však přijímaná voda skutečně pročistila, nejenže by měla být čistá, ale důležité jsou i její energetické aspekty. Voda s nedostatečnou mírou energie totiž řádně nepročisťuje krev ani další tělní tekutiny (jako jsou lymfa, buněčná cytoplazma a další), a to může způsobit vykrystalizování a ukládání odpadních látek v buňkách i jinde. Oproti tomu voda energeticky bohatá, třeba voda z horských pramenů, má mnohem větší sílu, a proto též lépe rozpouští a odplavuje nečistoty z buněk i těla.


Kromě pití čisté vody je smysluplné užívání bylin čistících krev. Ty je možné přijímat ve formě běžně známých bylinných čajů, které podporují i řádnou činnost mnoha orgánů (hlavně ledvin) kromě toho, že mají očistné účinky. K dalším vhodným tekutinám patří čisté ovocné a zeleninové šťávy. Obecně se doporučuje vypít alespoň 2-3 litry tekutin denně. Přijímané množství je však závislé na potřebách organismu, zdravotním stavu (pozor je třeba dát u osob s poruchami ledvin a oběhového systému) i na dalších vlivech.


Pomůže také i přímá konzumace bylin čistících krev. Hlavně nyní na jaře se k našemu posílení i pročištění doslova zdarma nabízí rozličné čerstvé bylinky. Které jsou nejlepší?

  • Začal bych mým nejoblíbenějším česnekem medvědím. Tohoto „divokého“ příbuzného česneku je možno objevit doslova po čichu, neboť jeho svěže zelené lístky voní příjemně po česneku (někomu to připomíná spíše nať cibulovin). Čerstvé listy lze konzumovat přímo, místo pažitky v polévkách, v salátech, tvarohu a dalších pochoutkách. Také ho můžete použít po uvaření k přípravě špenátu. Znamenitý je hlavně ve směsi s kopřivami.
  • Kopřivy můžeme nalézt v přírodě téměř všude. Jde přitom o jednu z nejsilnějších bylin na čištění krve! Nejčastěji se užívají ve formě čajového nálevu, ale spařené listy kopřiv je škoda vyhodit. Povaříme-li je, můžeme je poté upravit jako špenát. Nejlepší jsou mladé, dokud jsou jemně zelené. Ale všeho s mírou. Kopřivy mají totiž hodně účinných látek, a proto bychom je měli užívat umírněně. Přemíra, jako u všeho ostatního, škodí.
  • Třetí ze zázračných bylinek, jež se odedávna užívá k očistným kúrám, je pampeliška. Nejchutnější jsou čerstvé a mladé lístky, jež můžeme zužitkovat v salátech, pomazánkách i dalšími způsoby. Pampelišky též podporují správnou činnost jater, kterou, mimo jiné, můžete posílit i užíváním pomletých semínek ostropestřce mariánského nebo oleje z něj. Soupisy dalších krev čistících bylin naleznete na internetu, v odborné literatuře i jinde.

Držte se jednoduchých pravidel

Obecně má být jaro v kuchyni ve znamení čerstvých bylinek, klíčků a dalších šťavnatých surovin. Těch nám s postupujícím jarem příroda nabízí stále více. Stačí se jen rozhlédnout a přijímat její dary. Při všech samosběrech je nutné přistupovat k přírodě ohleduplně a s citem. Samozřejmě, že byliny bychom měli trhat v co nejméně znečištěných oblastech, tzn. dále od silnic, postřikovaných polí apod. Kromě toho je důležitá podpora peristaltiky a z toho vyplývajícího pravidelného vyprazdňování střev. Za tímto účelem je vhodné zvýšit příjem vlákniny, která se vyskytuje v celozrnných produktech, ovoci (zvláště sušeném) a zelenině. Mnozí lidé též občas zařazují do svého života tzv. „odlehčovací den“, při němž přijímají jen čistě rostlinnou stravu.


Jestliže někdo usoudí, že jeho tělo potřebuje výrazněji pročistit, lze k tomu užít i půst. Tato očistná metoda je ale náročnější, a proto by měl každý předem dobře zvážit, zda je pro něj vhodná. Případně lze vhodnost půstu stanovit svalovým testem.

Přeji všem překrásné jaro! Vychutnejte si ho co nejlépe. Vyrazte do přírody na procházku spojenou třeba se sběrem jarních očistných bylinek.

Reklama

Podobné články

Obrázek: d141b6427f65e8b11089eea6d20874eed02b34af
Obrázek: f0c6f8fa4d5e9bafc5ff79b784596f05aba555b2
Obrázek: 184a217481283935e67eea02576bad7bdfe4d52a
Obrázek: 853c00234ccfa85019af4d6c2ec0964020c69fe4
Obrázek: 2a05894eb25889f28892d5096c572aa26bdbd153