Gleid
Gleidshop
Šperky
Alcina style

Myslíte, že máte slabou vůli? Mýlíte se!

Všechny dobré a skvělé vlastnosti, kterými ženy disponují sebou zároveň nesou i negativa. Jedním z nich je i to, že ženy se snadněji propadají do závislostí a hůře se jich zbavují než muži, což je dáno odlišnou fyziognomií mozku. Zásadním faktor při zvládání závislostí je však u obou pohlaví stejný. Je jím naše vůle.

pexels.com

 

 Lidská vůle může být pevná a silná nebo slabá a malá, lidé ji ztrácejí, hledají, nacházejí, může být svobodná nebo cizí. Vůli může mít ovšem i píst ve válci, po vůli někdo někomu musí být proti své vlastní vůli a kvůli tomu je pak nespokojený. Vůle může být zlá, dobrá nebo dokonce Boží. A dříve či později přijde na řadu i vůle poslední. Vůle je zkrátka široký pojem, a pokud si neuděláme jasno v tom, čím je a čím není, nebudeme ji moci využít ve svůj prospěch.

Odborně řečeno - vůle je souborem psychických procesů a vlastností směřujících k dosažení vědomě vytyčeného cíle, zejména v situacích, kdy je nutné překonávat překážky. Když se však podíváme v jakém kontextu je slovo vůle používáno, a to nejen v našem jazyce, pak je více než patrné, že všechny ty procesy a vlastnosti můžeme shrnout pod jeden jediný výmluvný pojem - chtění. Ani ten píst totiž nedrží dobře ve válci, pokud někdo dost intenzivně nechtěl, aby tomu tak bylo.

 

Proč se nám tedy nedaří zbavit se špatných návyků, když si to intenzivně přejeme?

Tady se už situace komplikuje. Bylo by jednoduché zbavit se závislosti na koblihách, kdybychom je chtěli asi tak, jako chceme zadarmo drhnout sousedům záchod. S takovým odporem se možná díváme na některé své tučnější oblasti, nikoliv však na sladké bílé pečivo, které se do nich transformovalo. Jak máme naslouchat potřebám svého těla, když tak neodbytně žádá něco, co mu nade vší pochybnost neprospívá? Podstata tohoto rozporu tkví v tom, že přesvědčení o škodlivosti každodenní konzumace bílého sladkého pečiva je pouze povrchní.

 

Aby lidský mozek akceptoval nějakou informaci o světě kolem svého nositele jako platnou a pravdivou, musí s daným jevem učinit vlastní zkušenost.

 

Jako lidé však nejsme ve svých životech závislí jen na svém vlastním poznání, ale zahrnujeme do své představy fungování světa i poznání ostatních členů společenstva. Jakkoliv tedy považujeme za vědecky či lidově prokázané, že nevhodná strava může vážně poškodit lidské zdraví, je horizont takové události natolik vzdálený, že ji naše podvědomí nepovažuje za přímou hrozbu a oceňuje pouze vysokou kalorickou hodnotu, pokud jde o jídlo, či jiný okamžitý benefit. Není však možné nahlédnout do své budoucnosti a vidět, kam přesně naše špatné návyky povedou. Řízením evoluce ale naštěstí disponujeme inteligentní myslí, která je schopná nasimulovat jakoukoliv představu a naše podvědomí tak trochu ošálit. Nebo řekněme motivovat. Tělo jako komplex není schopné úplně přesně rozeznat, kdy je nebezpečí skutečné a kdy pouze domnělé. To všichni velmi dobře známe.

Bylo ale také například prokázáno, že i samotná představa fyzického cvičení má za následek faktický nárůst svalové hmoty. Čím podrobněji a déle cvičenec mentální fitness provozoval, tím více svalové hmoty se mu podařilo vybudovat. Tímto způsobem tedy lze ovlivnit i ty procesy v našem těle, o kterých jsme se domnívali, že je nemáme pod kontrolou. Proto je důležité nezavírat oči před stinnými stránkami toho, co máme rádi a dopřát sluchu i myšlenkám, které nás varují před nebezpečím, i když se přitom cítíme nepohodlně. A to nejlépe ve chvíli, kdy se nás náš mozek snaží vmanévrovat do cukrárny, nikoliv až po té, co ji opouštíme. Výčitky svědomí sice nejsou úplně špatným nástrojem osobního růstu, ale pokud skončí vždy jen u nich, nic se v našem životě nezmění. Navíc vědomí toho, že jsme neuposlechli naléhání našich nižších pudů, ale  zachovali se podle své skutečné vůle, nás naplní klidem a sebevědomím na rozdíl od pozdních výčitek, které způsobí přesný opak a tím závislost jen prohlubují.

 

Nebylo by však poctivé tajit, že bez trochy osobní statečnosti a ochoty snášet nějaké to dočasné nepohodlí nebo i utrpení, nebudeme schopni po zvolené cestě jít. A dojít do cíle. Dobré věci totiž nejsou nikdy úplně snadné.

foto-redaktor

Zuzana Šromová

"ryze ženská záležitost"

Zuzana se po absolvování Obchodní akademie živila prodejem stavebního software, v současnosti je ale matkou čtyř dětí, kterým se věnuje na plný úvazek. Jejím celoživotním zájmem je sebepoznání a v posledních letech následuje učení tibetského dzogchenu. Ve svých článcích se chce vážně i bez váhy podělit se čtenářkami o poznatky a zkušenosti, které přináší život nám, běžným i výjimečným Evropankám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Podobné články
Jaro se nám pomalu blíží, tak neseďte doma a vyražte se někam podívat a něco zajímavého prožít. I když to zatím na žádné velké grilování a venkovní festival nevypadá, neznamená to, že si poslední dny zimy nemůžeme užít na zajímavých akcích.
8.3.2018
Máme před sebou další slunečný víkend, kdy předpovědi hlásí jarní, skoro až letní počasí. Mám tady pro vás pár tipů na akce, kam můžete vyrazit s partnerem, ale i s celou rodinou.
18.4.2018
Ukončení těhotenství je ožehavé téma. Vzhledem velkému k množství dotazů, právě ohledně ukončení těhotenství, nám paní Mgr. Alena Valová napsala tento článek.
16.6.2017
Připravte se na podzimní dekoraci už nyní. Hortenzie vám vykouzlí nádherný věnec na dveře a doma ve váze mají také své kouzlo.
18.8.2016
Vyhledávání
Překvapení pro vás
O nás
Otestovali jsme pro vás
Najdete nás na Facebooku