Je nejvyšší čas vyrazit do lesa pro tajemnou Lišku obecnou!

Houby jsou v mnoha rodinách vyhledávanou kulinářskou pochoutkou, která se v různé kuchyňské úpravě objevuje na talíři po celý rok. Málokdo ale ví, že některé z nich jsou i léčivé.

Obrázek: 7a76403e20d01c5e2ed0dec2c07dba5f345e68be
Zdroj: pexels.com

Není liška jako liška. Zatímco se vám plachá rezavá šelma ukáže ve stromovém porostu jen výjimečně, její houbová jmenovkyně vás uvítá vždycky v hojném počtu a určitě nikam neuteče. Je opravdu nepřehlédnutelná, svou žlutí září ve spadaném jehličí jako rozsypané korálky malé parádnice. Ne nadarmo jí lidé lidově říkají kuřátko, protože tento název přesně vystihuje jak barvu, tak její skupinový výskyt vždy pěkně v houfu.

Je škoda, že se o jejich léčivých vlastnostech tak málo ví. Už fakt, že roste jen v místech s neznečištěným životním prostředím, jí dává punc výjimečnosti. To umocňuje i zvláštní okolnost, že jako jedna z mála hub není nikdy napadána škůdci.

Čím výjimečným může prospět lidskému tělu?

Kromě toho, že posiluje imunitní systém, zejména jako přírodní zdroj vitamínu D a C, a díky obsaženým karotenoidům zlepšuje vidění, má ještě jednu v přírodě unikátní schopnost. Plodnice v sobě ukrývají monosacharid manózu, který je antiparazitický. Ten je schopen eliminovat různé druhy parazitů včetně jejich vajíček, neboť dokáže rozpouštět i jejich obaly a tím brání jejich rozmnožování v těle člověka. A to dobře věděli naši předkové, kteří ji hojně využívali právě pro tuto její unikátní vlastnost.

Jak houbu upravit, aby její léčebné účinky byly co nejlepší?

Samozřejmě, že lišku můžete v kuchyni využít do všech pokrmů, které mohou houby obsahovat.

ALE!

Pokud chcete využít právě její antiparazitický účinek, musíte konzumovat houbu jinak. Ten prospěšný monosacharid, který má za úkol vás zbavit nevítaných návštěvníků v těle, je citlivý na teplotu vyšší než 60°C. Tím padá automaticky jakákoliv tepelná úprava!

Nabízejí se celkem tři možnosti, jak lišku užívat k léčebným účelům:

1. Syrový stav

Ano. Asi vás to překvapí, ale pozření kousku této syrové houby je právě to nejlepší, co můžete pro sebe udělat. Počítejte s palčivou chutí, která je spíše pikantní než na závadu.

Léčba tímto způsobem má jedno negativum. Celá kůra by měla trvat 10 až 20 dní a jen málokdo má možnost si po celou tuto dobu opatřovat čerstvé houby. Nicméně tak můžete přinejmenším začít.

2. Prášek

Usušit plodnice opravdu pořádně pro vás určitě nebude problém a nemusí jich být nijak závratné množství. Potom je musíte jenom rozdrtit na prášek a ten sypat do již hotových jídel. Pozor! Hlavně nezapomeňte, že jídla musí být maximálně teplá, nikoliv horká až vařící.

Určitě to nepřehánějte s množstvím. Stačí vzít do prstů špetku prášku a třikrát denně opět po dobu 10 až 20 dní si s ní posypat právě konzumovaný pokrm.

3. Tinktura

Tu si můžete doma také vyrobit sami. Budete potřebovat 200 ml 40 % etanolu (obecně alkohol) a 1 polévkovou lžíci prášku z usušených hub. Pořádně promícháte a za občasného každodenního protřepání necháte 10 dní odstát. Potom procedíte přes plátýnko a hotovou tinkturu užíváte 2 lžičky před spaním po stejně dlouhou dobu jako u prvních dvou možností.

Příroda v sobě ukrývá klenoty, které se někdy snaží umně zamaskovat a jindy je vystavuje na odiv. Stačí mít oči otevřené a vnímat její signály, kterými se nás sama snaží upozornit na její tajemství. Pokud budete mít štěstí a na lišku obecnou narazíte při vašich houbařských toulkách našimi lesy, přineste si ji určitě domů. A vyzkoušejte její léčebné účinky na vlastní kůži. Určitě neprohloupíte!

Reklama

Podobné články

Obrázek: 1ae73a3e6b9c562e049cdec0fc09f3fb2b9fc1fd
Obrázek: ad76fdc0814c9103b175ca7dcaef3d5d62054852
Obrázek: 6c029cbc688e1c8a40e1f31e9ed469d0aaac0c0a
Obrázek: b5f58bc326bb26f99857f06d8b38eb1b9fcabd3a
Obrázek: 7e8cac911c09babb254be9632551f78c71e1ba68