Gleid
Gleidshop
Sexy vlny difuzérem?
Sérum

Co vám uniklo? Shrnutí rad koučky pro komunikaci se psy

Co jste se minulý rok o soužití člověka a psa dozvěděli? Unikla vám některá z podstatných informací? V svých článcích jsem se dotkla témat, které vám v soužití se psem dokážou zjednodušit vaše soužití. Zabývali jsme se tím, jak to udělat, aby nám vztah se psem mohl fungovat lépe, ale také jsem se zaměřili na některé z věcí, které nám naši společnou komunikaci dost ztěžují.
pixabay.com
 
 
 
1. Hned ze začátku roku jsme si popsali, v čem spočívá úžasné partnerství člověka a psa. Obě tyto bytosti se liší viditelně chováním a způsobem, jakým smýšlí a komunikují se svým okolím. Neviditelnou součástí tohoto vztahu je to, co se mezi partnery odehrává v jejich blízkém napojení, např. jejich vnitřním nastavení, myšlení i světě emocí. Emoce, jak víme, nám do komunikace vstupují, aniž bychom si to obzvlášť přáli. Mnohdy jsou rychlejší než naše myšlenka. Velmi ráda vidím, když partnerství člověka a psa funguje na základě vzájemného respektu a lásce ke svému partnerovi (ať již je jim člověk nebo pes). Pokud je partnerství v nerovnováze, není možné, aby fungovalo ve vzájemném porozumění. Více o partnerství se psem najdete v článku "Skutečně si se psem rozumíme?"
 
 
2. Podle mě člověk zajímá ve vztahu pozici přirozeného vůdcem a ochránce partnerů. Pod slovem "vůdce" v mém podání prosím chápejte bytost, která vychází ze své role "zajistit bezpečí", "usměrňovat" a "odměňovat správné chování". Člověk totiž dokáže předpokládat situace, které mohou být pro psa nebezpečné. Je na člověku, jakým směrem partnerství vede a jaké partnerství se psem si přeje mít. Partnerství se dostává do nerovnováhy např. omezováním prostoru, nerespektováním potřeb druhého partnera, překážkami, které vznikají (mnohdy jen) z nedorozumění. Ve vztahu se také zrcadlí emoční stránka obou partnerů, např. strach, lítost, nadšení, ale i agresivita. Příčiny některé z uvedených nedorozumění se dozvíte v článku "Rozdílné chování člověka a psa. Jak předejít nepříjemným situacím?"
 
 
3. Jednoznačnost a přesnost předané informace od přirozeného vůdce k psovi, pomáhá psovi "přečíst" rychleji, co si člověk přeje. Nejde mylně pouze o trénink povelů, které jsou pouze slovním vyjádřením požadovaného, ale také o vnitřní nastavení a sjednocení předávané informace. Pomáhá k tomu, když člověk vysílá informace v jednotě. Kromě přesné informace nás v komunikaci se psy ovlivňuje pozitivně či negativně velká řada dalších drobností, které lze mnohdy jednoduše uchopit. Jejich zavedením do praxe si můžete vaše konání s pejskem ulehčit. Užitečný popis důležitých informací s praktickými ukázkami najdete v knížce Znaková řeč pro psy. 
Tento průvodce nemění, co vám již funguje. Provází vás získáním umění, které si osvojíte a tak budete umět v každé další komunikaci, tréninku i sportu zvládnout situaci jednodušším způsobem. Více o knížce i objednávkový formulář najdete na www.cloudless-life.com/komunikace-se-psy/znakova-rec-pro-psy.
 
 
4. Víte co to znamená být v jednotě? Přečtěte si článek "Proč nám pes nerozumí?"
 
 
5. Mnohdy nám i psům naše minulé zkušenosti či poznatky neumožňují zpracovat emoce tak, aby se neprojevovaly v našem dalším konání. Mám na mysli hlavně některé negativní emoce, např. strach. Obě bytosti, psí i lidská, vnímají strach. Obě bytosti s touto emocí pracují. V dané situaci potom reagují na základě svých zkušeností a okamžité emoční situace. Kromě základní přírodní (a vždy prvotní) reakce, která se projevuje u obou bytostí, máme my lidé výhodu v tom, že když to umíme, tak dokážeme emoci uchopit, a zpracovat. Dokážeme také podpořit našeho partnera, pokud jedná ve strachu. Jak rychlé a snadné je správně umět uchopit situaci, podpořit partnera a pomoci mu zpracovat jeho strach? O tom se můžete vice dozvědět v příběhu jorkšírského teriéra Montyho - "Proč teď štěká?" a "Co dělat, když se bojím psa?".
 
Máte-li v některém z článků nejasnost nebo se chcete na něco zeptat, neváhejte mě kontaktovat na www.cloudless-life.com/kontakt. 
Rozumíte-li sdíleným informacím, ale něco vám nefunguje jak byste si přáli, praktickým prožitkem na individuálním setkání (možné po celé ČR) tyto nedorozumění můžeme spolu zvládnout. Napište mi o tom, co byste rádi zlepšili (cloudlesslifecoach@gmail.com).
 
Přehled všech sdělení minulého roku najdete na mém profilu. 
 
Dnes již máte velmi podstatné informace k tomu, aby se váš vztah se psem ve všech jeho rovinách odvíjel bez překážek.
V příštím díle se zaměříme na zhodnocení toho, co vás stojí to, abyste byli ve vztahu s pejskem úspěšní.
 
foto-redaktor

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

kouč pro komunikaci se psy

Michaela je usměvavý a optimistický člověk. Pokud milujete psy, budou pro vás její články velkým přínosem. Najdete v nich spoustu rad, jak ve vztahu člověk - pes fungovat, aby byly obě strany šťastné a spokojené.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Podobné články
Pro ty, kteří si chtějí užít dobrodružství s velkou dávkou tajemna, je tu kniha Nekrásnější výlety na tajemná místa, která je plná tipů na výlety pro otrlé.
7.10.2017
Všichni k životu potřebujeme naději. Idealismus nám pomáhá překonávat každodenní realitu, mnohdy tvrdou až k nevydržení. A Hollywood tu naději prodává.
27.8.2017

Zřejmě není. Ve vztazích totiž ani rok narození muže nezaručuje ZNAČKU IDEÁL. Vše je o lidech a cesta je teprve tam, kde je i vůle. Rozdíl tak může být deset, patnáct, dvacet i více let, a přesto je to na vás. Snažit se musíte tak jako tak. Samotný rozdíl nezmůže vůbec nic. Spoléhat na to, že starší muž vás provede bezstarostným životem je hezká, leč scestná a po vystřízlivění i bolestná myšlenka.

3.12.2018
Máme rádi plány? Jak to máme například s plánovaným a neplánovaným těhotenstvím....? V dnešním světě se neobejde bez plánu v podstatě vůbec nic….
13.12.2016
Vyhledávání
Překvapení pro vás
O nás
Otestovali jsme pro vás
Najdete nás na Facebooku