Na konci tohoto článku budete schopni vyhodnotit, zda vám může být networking, či česky síťování k něčemu dobrý/é. Věřím, že zvážíte zájem o aktivity, které v tomto tématu hrají klíčovou roli. Pojďme na to...
Co je networking?
Strejda GOOGLE říká, že Networking je označení pro vytváření vztahů mezi lidmi, vzájemnou výměnu informací a udržování osobních kontaktů, vedoucí k vytvoření sítě konexí.
Lépe bych základní definici nevyjádřila. Současně tuším, že by bylo vhodné navázat tím, jakým konexím a co z těch konexí bude. Možná bychom si měli odpovědět i na otázku, zda nějaké konexe vůbec potřebujeme. Někoho dokonce může napadnout, jestli to není něco intrikářského. Měl by vůbec slušný člověk usilovat o konexe?
Je pravdou, že dnešek dává přednost slovu spolupráce. Všichni chceme být win-win. Usilujeme o vzájemné pochopení. Hledáme synergie. Navazujeme obchodní přátelství. V prvé řadě nám nejde jen o business a vlastní prospěch.
Jeden z klíčových bodů tohoto článku je však nutnost uvědomit si, že všem nám jde o vlastní prospěch. I kdybychom byli na pozici fundraisera (tedy, hledače finančních i nefinančních podporovatelů) v neziskové organizaci, jde nám o prospěch organizace či náš prospěch v ní, takže jakékoli aktivity spojené se získáváním konexí spadají v té chvíli do oblasti vlastního prospěchu.
Uvědomění si je klíčové
A právě uvědomění si vlastního prospěchu je pro networking klíčové. Celý život budeme “náhodně” získávat konexe. Možná jste chodili se svým současným zaměstnavatelem do školky a jednoho dne se to prostě hodilo. Pak je však možné podnikat networking záměrně, protože hledáme obchodní příležitosti nebo kolegy do firmy nebo třeba jen pedikérku - aktivně se podílíme na jinak zcela běžném náhodně vyhlížejícím vytváření vztahů, které se prostě děje.
Ano, hádáte správně. Networking vás bude bavit jen pokud si uvědomíte k jakému vašemu prospěchu by měl vést. Co z toho chcete mít? Můžete z toho mít totiž cokoli si vymyslíte.
Networking je o lidech a lidé nám můžou pomoci v čemkoli potřebujeme. Jen je potřeba si říct, jaké hledáme a pak najít cesty, jak je najít. Zní to složitě? No jo, nikdo netvrdil, že aktivní vytváření vztahů na podporu vlastních životní snů a záměrů je hračka... ale ! Může to být zábava. Při náhodném vykonávání to však samozřejmě může být zdlouhavé a pro někoho pruda. Záleží na naší trpělivosti. Dokonce možná na naši oddanosti vesmírným zákonům, které praví, že co vyšleme, to se nám vrátí. Do těchto vod však aktuálně zaplouvat nechceme. Takže, čistě prakticky, abych nezdržovala.
Máte něco, po čem toužíte? (např. nová práce nebo kadeřnice) Máte něco, co hledáte? (např. kolega do týmu nebo dobrá rada) Máte něco, s čím chcete pomoci? (např. jak najít nové klienty nebo co teď číst za knihu) A máte pocit, že nemáte nikoho kolem sebe, kdo by vám s tím vším pomohl?
Pak je zde pro vás networking:
- Napište si, co chcete.
- Napište si, kdo vám v tom může pomoci.
- Napište si, jak ho najdete.
- Začněte to dělat!
Realizace může být někdy krkolomná. V tom případě doporučuji knihu Nikdy nejez sám. Věnuji se networkingu ať už v roli lektora, pořadatele networkingových akcí a klubů, podnikatelky, obchodníka, ženy a matky (ano, všechny tyto role networking příjemně ovlivňuje a pomáhá mi v nich) sedm let a stále ji doporučuji. Je to nenáročná četba. Často z ní vycházím.
Příště si řekneme něco o místech, kde se dá seznamovat a proč.