Krásné zuby z darů přírody

Napadlo vás někdy, že nepotřebujete zubní pastu z obchodu? Jsme tak zvyklí si kupovat hygienické prostředky, že nás ani nenapadne si vyrobit pastu doma. Přitom není nic lehčího. Stačí nakoupit ingredience, které možná i běžně nakupujeme a smícháme je dohromady. Nejen že tím vyloučíme chemii, která se v pastách nachází, navíc tím nebudeme spotřebovávat plasty. A to za to stojí.

Obrázek: 41e0ce997f4658b5c77a2b965f835c193ad5ebfc
Zdroj: pexels.com

Jaké vybrat ingredience?

Hlavní je si uvědomit, jaký typ pasty nám vyhovuje. Jestli sneseme olej, nebo chceme spíš kaši. Jestli nám vyhovuje sůl, nebo potřebujeme mentolový nádech. Jestli chceme i bylinky, nebo potřebujeme speciální ingredienci na dásně.
 

Základ pasty

  • olivový olej - zbavuje plaku a bakterií
  • kokosový olej - desinfekční účinky, zabraňuje kazu, jen pozor na měnící konzistenci podle teploty
  • bílý jíl neboli kaolín - desinfikuje, kašovitý základ


Oba dva typy olejů lze samozřejmě skvěle využívat v kuchyni pro studenou i teplou variantu. Olivový olej je mimo jiné i skvělý jako ochrana proti slunečnímu záření. Potírali jsme se jím při putování po Španělsku a sloužil skvěle. Kokosový olej je zase velmi dobrý pro masáže, neboť má efektivní regenerační účinky v pokožce i ve svalech. A pokud vám nesedí vůně kokosového oleje, tak lze zakoupit olej bez aroma. 

 

Přečtěte si také: Nebezpečné látky v zubních pastách, kterým je dobré se vyhnout

 

Co můžeme přidat do pasty?

  • hřebíček - bolest zubů (nejlépe olej)
  • skořice - desinfikuje, bělí zuby
  • kurkuma - desinfikuje, bělí zuby, působí proti zánětům a krvácení dásní
  • šalvěj - při zánětu dásní a paradontóze
  • sůl - desinfekční účinky, zbavuje zápachu
  • tea tree olej - výrazné dezinfekční účinky, příjemné aroma
  • máta, eukalyptus - pro mentolovou chuť
     

Jak pastu připravit?

To už záleží na vás. Já to vždy dělám od oka. Podle toho co mi vyhovuje a co mám doma. Na cesty je lepší dělat jílové, protože oleje můžou vytéct. Pastu mám v uzavíratelné skleněné misce, takže se není čeho bát. Je to jednoduché a praktické. Stačí vše smíchat a je hotovo. Pokud chcete zavést úplné bezodpadové čištění zubů, můžete si pořídit kompostovatelný bambusový kartáček. Já jsem s ním spokojená již několik let.
 

Výplachy úst

Doplňkovou ústní hygienou jsou i výplachy. Můžete si je udělat ze zmíněných bylin nebo soli. Velmi oblíbené jsou však olejové výplachy, kdy se snažíme aspoň 15 minut kokosový nebo olivový olej převalovat v puse, ať se dostane do všech míst i mezi zuby. Tato metoda je oblíbená, protože účinně zabraňuje vzniku zubního kazu. 

Na kvalitě zubů se odráží, krom techniky čištění i strava a psychika. Takže ideální zubní pasta a pravidelné čištění není všechno. Také záleží na predispozici od rodičů. Pevně věřím, že vám všem opadne starost s návštěvou zubaře a budete chodit jen na pravidelné dvě prohlídky ročně zubaře pozdravit.
 

Přeji bezbolestné a zářivé úsměvy.

 

Reklama

Podobné články

Obrázek: dc93d15ff9013dd6ac5d6f841e1a3ac7ad01e6c4
Obrázek: 4964ce54782024afa3bf61de88eee1ff1709bd70
Obrázek: 3c1d87ad571802cf3702a4a874be7422737793ff
Obrázek: single vánoce
Obrázek: dd5f08354aec15845521df34f57d492ed195e209