Srpnové recepty podle Ayurvedy

Prázdniny už se nám přehouply do druhé půlky, já vám na toto období, tedy na srpen, přináším inspiraci na pokrmy podle Ayurvedy. Dobrou chuť vám všem.

Obrázek: 1d64244070b006282912e9859b2a5d4127d53f37
Zdroj: pixabay.com

Čerstvá meduňka a čerstvá máta - čaj na zchlazení a uklidnění

Meduňka v první řadě krásně voní a mě osobně nejvíce láká její vůně. Hlavní účinky má uklidňující (opět mi to připadá už z té vůně jasné), má i antibiotické účinky a je velmi příjemná, dá se použít celoročně. Pokud potřebujeme zlepšit noční pohodu v teplém létě, pijte ji navečer – uklidní.

Máta má jasné zchlazující účinky a mně opět připadá, když si k ní přivoním, jako kdyby mě pohladil kousek krystalického ledu.

Jak čaj připravit - asi jednu lžíci čerstvých lístků meduňky a máty přelijeme 1 litrem vroucí vody a necháme luhovat. Čaj má uklidňující charakter, dle vás můžete poměry bylinek upravit. Více meduňky - větší pohlazení, více máty - větší zchlazení.

Je možné ho pít v teplém čase, nebo při pocitu přehřátí, někomu může ulevovat i při pálení v krku, vzteku a podráždění.

Pokud budeme potřebovat více zchladit, doporučuji ho pít vlažný a osladit medem nebo třtinovým cukrem. Nejvíce se tento nápoj hodí v teplém jaru a létu, či v teplém podzimu nebo při pocitech přepětí a vzteku.

Cizrnová polévka s cuketou

(uvedené množství je asi na 1,5 litru polévky)

2 hrnky vařené cizrny, voda, 1 menší cuketa, 1 mrkev, ghí, 1 lžička čerstvého tymiánu, bazalka, jablečný ocet, mletý koriandr a troška jemného kari, saturajka,

dochucovadlo bez glutamanu sodného, sůl.

Na ghí dáme orestovat nakrájenou cuketu, mrkev a koření. Přidáme vařenou cizrnu, dochucovadlo a ještě krátce povaříme, dosolíme, dochutíme. Ponorným mixérem rozmělníme cizrnu. Dle chuti do talíře přidáme zakysanou smetanu.

Tato polévka se hodí do očistných sezónních diet (léto, podzim), posiluje, uklidňuje, podporuje sílu, odvahu a odhodlání. Pouze pozor při akutní dně.

Je dobré použít kvalitní cizrnu (poznáte ji také podle toho, jestli se dobře vaří - ne příliš dlouho) a není po uvaření tvrdá. Je vhodnější cizrnu před vařením na několik hodin namočit (vodu před vařením vyměníme).

Cizrna je bohatá zejména na vlákninu, bílkoviny, železo, vápník, hořčík, obsahuje kyselinu listovou i vitamíny skupiny B.

Lehký bramborový salát z nových brambor

Vařené brambory (8 ks), olivový olej, sůl, vařená mrkev (2 ks), vařená petržel (1 ks), jablečný ocet, zakysaná smetana (1 vrchovatá lžíce), koriandr mletý, pepř mletý,

celer (1/2 bulvy).

Nakrájené vařené brambory smícháme s nastrouhanou zeleninou a dochutíme, přidáme trošku oleje, dosolíme, necháme chvilku odstát. Nedoporučuji ho jíst úplně studený, nedávejte ho do lednice, bude hůře stravitelný.

Jedná se o chutnou a lehkou variantu bramborového salátu, ale tato příloha je nevhodná do očistných diet, nevhodná při bolesti zad, kloubů, dně a nepomůže nám zhubnout.

Výborně se hodí ke smažené cuketě.

Cuketa obalená v Hrašce

Obecně se o cuketě dá říci, že je lehce stravitelná (proto se hodí do očistných diet) a měla by se jíst v teplém počasí, protože její vlastností je, že zchlazuje.

Velmi chutná je obalovaná cuketa v Hrašce a já osobně preferuji Hrašku pikantní. Hraška nahradí trojobal, je bezlepková a velmi dobře zvýrazní chuť pokrmu.

Hrašku zakoupíme ve zdravé výživě, rozděláváme ji s vodou, vznikne nám těstíčko. Smažíme na ghí.

Salát s ořechy jako zchlazující jídlo a výroba jogurtu

Domácí jogurt, čerstvá nastrouhaná či nakrájená okurka, kopr, vyloupané a orestované ořechy nebo mandle, olivový olej, sůl, popřípadě vařené vejce.

Příprava domácího jogurtu je následující:

Převaříme jeden litr čerstvého mléka, necháme zchladit (asi na 50°C) a přidáme dvě až tři lžíce bílého jogurtu. Dáme do sklenice, zabalíme do deky a za 6 až 8 hodin je jogurt hotový. Spotřebujeme do 48 hodin od začátku výroby.

Salát připravíme smícháním všech ingrediencí, podle vaší chuti. Do hotového můžeme přidat uvařené rozpůlené vejce. V teplém počasí (jaro, léto, podzim) lze jíst jako hlavní jídlo. Ořechy jsou nevhodné, pokud máme akutní žlučníkové obtíže, hemeroidy nebo chceme splasknout.

Toto jídlo dobře zchlazuje a je vhodné pro milovníky jogurtů, zejména pokud trpíme pocitem horka a to nejen na těle, ale i v hlavě, hodí se v horkém počasí.

Nejíme příliš studené.

Jáhly

Pro mě odhalily svou krásu teprve nedávno, asi v roce 2005 a to pomaloučku, polehoučku. O to více si jich nyní vážím. Slovo „jáhla" je praslovanské. Většina jazyků toto slovo nemá, používají pouze „proso", což naznačuje, že byly v Čechách velmi používány.

Jáhly nyní vařím, peču, prostě připravuji k jídlu každý týden. Přesvědčila jsem se, že jsou velmi chutné a dobře stravitelné jak na slano tak na sladko.

Co je podle mého selského rozumu jejich předností - lehká stravitelnost, neobsahují lepek, jsou syté a poskytují energii, obsahují množství živin a i po uvaření jsou zásadité.

Obsahují draslík, hořčík, fosfor, železo, měď, zinek, vlákninu a vitamíny skupiny B.

Jak je připravuji:

Jáhly dám do sítka a spařím horkou vodou, nechám dobře vykapat. Pak je dám do hrnce a zaliji dvojnásobkem vody než je množství jáhel. Dle potřeby přisoluji.

Přivedu k varu, pak snížím na minimum a zhruba po 5 minutách vypínám úplně. Jáhly vařím zásadně s pokličkou. Pokud je používám jako přílohu nebo na knedlíky, přidávám k vaření 1 lžíci olivového oleje a sůl.

Jáhelný pohár

Budeme potřebovat uvařené a ještě teplé jáhly, jablečný pudink - vařená a více slazená jablka se skořicí, která ještě před koncem vaření zahustíme ve vodě rozmíchaným kukuřičným škrobem a tučným přirozeně sladkým tvarohem.

Do misky dáváme jáhly, jablkový pudink, neslazený tvaroh a opět jablečný pudink. Tento moučník se hodí do očistných diet, posiluje, uklidňuje.

Jáhly se vaří se špetkou soli podobně jako rýže, před vařením je dobré je propláchnout v horké vodě. Je výbornou variantou svačin zejména pro děti a lidi, kteří potřebují uklidnit a posílit.

Reklama

Podobné články

Obrázek: c4bafd8913af18395e6ee05bb371fbb1abdb2518
Obrázek: bf601aa1a3b80b364c8d9d5544b2676149b3c450
Obrázek: c56ed961438df594c26892f8664bfe9895624e39
Obrázek: 5809f6803d406f15280a9ae81f4c21fc6d48bc94
Obrázek: recept na mrkvovou polévku se zázvorem