No, počet hodin nezměníme, a proto musíme změnit to, co „bychom měli“ stihnout, popřípadě to udělat efektivním tak, aby se vlk nažral, koza zůstala celá a nám zbylo na ten spánek alespoň 6 hodin. :) Vaření pro mě ještě není povinnost, ale celkem zábava, někdy i relax. Nicméně, máločemu z toho, co denně dělám (ať už chci nebo musím), můžu obětovat hodiny, ba dokonce celé odpoledne.
Proto se snažím být v kuchyni celkem svižná. Někdy jsem svižná víc, někdy míň. Tak či tak, nerada se pouštím do složitostí, mám ráda jednoduchost. A pro ty z vás, kteří to mají podobně, mám pár receptů, kterými se můžete nechat inspirovat, pokud jste se poslední dobou zacyklili na pár receptech, které jedete stále dokola (taky to tak totiž mnohdy mám).
1. ZELOFLEKY
Zelofleky jsou láska. Rychlá láska, kterou navíc můžete naservírovat i rodině (pánům), která vám to hned nevrátí s tím, že „zelený nežere“.
- 500 g kysaného zelí,
- 500 g mletého masa,
- 2-3 vejce,
- cibule dle libosti a závislosti,
- oblíbené koření,
- sýr navrch pro fajnšmekry.
Cibuli a mleté maso opečeme (někdo nasucho, někdo na ghí), přidáme slité zelí a chvíli dohromady orestujeme. Osolíme, opepříme, okořeníme, přendáme do zapékací mísy, zalijeme rozkvedlanými vajíčky a pečeme v troubě. Ke konci můžeme navrch přidat sýr. Někdy si s tím hraju. Na této fotce jsem zvolila kuřecí a červené zelí.
2. KVĚTUŠKY
Tohle mi jí v pohodě i přítel a vždycky chce přidat!
- květák (dbejte na množství, ono se to celkem zredukuje, takže jestli jste 4, budete potřebovat nejspíš víc než jeden, popřípadě mrkněte po mraženém, který je pro mě docela úsporou času),
- bryndza,
- smetana na vaření,
- slaninka nebo šunčička (vysokoprocentní, nejlépe domácí, že jo).
Uvaříme květák. Kdo má nějaký šikovný nástroj, může ho použít (robot apod.) Kdo nemá (nebo komu se potom nechce umývat), může použít vidličku nebo klidně ruku. Potřebujeme ho „rozňahňat“. Přiměřeně. Ne do kaše. Jen tak, aby nám udělal „mini halušky“.
Na pánev nebo do kastrůlku nalijeme smetanu a přidáme bryndzu, která se po chvíli rozpustí, a my tak vytvoříme dohromady takovou „omajdu“. Smícháme s květákem a posypeme opečenou slaninkou či šunčičkou. Dobrou chuť!
3. NESALÁT
Prostě jen dáme místo brambor kedluben a celer. Schválně to zkuste a nabídněte klasickým jedlíkům, aniž byste jim řekli, o co jde. Myslím, že většina z nich ani nepípne. ;)
- kedluben,
- celer,
- mražená zelenina (mrkev, hrášek, kukuřice), popř. sterilovaná (ale tu si najděte v obchodě poctivě bez přidaného cukru),
- cibule,
- lžíce zakysané smetany,
- trošku hořčice (pozor na cukr, najděte si nějakou kvalitní),
- sterilované okurky (a najít okurky bez cukru, to byl teda oříšek, nicméně mě zachránila Billa, ale určitě nakonec najdete také),
- uvařená vajíčka.
Základem je na kostičky nakrájený a uvařený kedluben. On vážně chutná jako brambory! A můžete přidat celer. Každý má svůj osvědčený recept. Samozřejmě. Takže výše je to, co dávám do salátu já. Majonézu můžete přidat taky, ale nejlépe domácí z vajec a olivového oleje. Já jsem byla líná, proto jsem zkusila jen lžíci zákysk. Myslím, že to splnilo svůj účel na jedničku
Všechny sterilované ingredience si hlídejte, aby byly BEZ CUKRU. Nebudete moct v obchodě sáhnout po první sklenici, ale nebojte se, najdete. Servírovat s čímkoli. Na fotce servíruji zrovna kuličky z mletého masa s nivou (jen mleté maso, sůl, pepř, niva a na pečící papír do trouby).
4. PIZZA
Každý máme TO svoje jídlo, které úplně bokům neladí, ale ústům lahodí. U mě to není ani čokoláda, ani brambůrky, ale pizza! Smetanová. Tahle moje vymyšlená verze úplně nebude 100% konkurovat italské restauraci, nicméně, za mě (jakožto pizza lover!) fakt dobrý!
- cuketa, brokolice, celer nebo květák (většinou dávám cuketu nebo brokolici a říznu to trochu celerem, aby bylo víc těsta),
- cca 3 lžíce psyllia,
- 1-2 vejce.
Cuketu a celer nastrouhám a mixérem vytvořím kašičku, kterou přendám do utěrky (nebo tak to alespoň dělají všichni. Mně se to dost neosvědčilo, koupila jsem si ve zdravotnických potřebách takové „plátýnko“ a přes to vše vymačkávám) a vymačkám vodu.
Popřípadě dostaneme vodu přes cedník nebo budeme improvizovat a jakkoli zbavíme tuhle směs vody. Pokud místo cukety používám brokolici, před tím ji uvařím. Přidám sůl, vejce a psyllium a vypracuji v těsto, které bude nejdřív dost lepit, ale rukama z toho nakonec uplácám oválek na pečící papír na plech. Dám na chvilku zapéct do trouby (5-10 minutek). Navrch dejte, co každý chce. Moje stálice jsou:
- zákyska, do které nastrouhám mozzarellu a trochu nivy – celou směsí potřu pizzu,
- na to šunka,
- navrch žampiony.
Dám zpět do trouby. Na poslední minutku dám troubu na gril, aby mi vše trochu zezlátlo.
5. CELER VE SLANINĚ
Móc dobrá rychlovka. Nechám trochu změknout hranolky z celeru (dobrá je taky hruška, tu nemusíte před tím nijak upravovat), obalím ve slanině a dám opéct na rozpálenou pánev.
6. RYCHLO-PEČIVO
Potřebujeme:
- 2 vejce,
- 100 g tvarohu,
- 3 lžíce psyllia,
- 3 lžíce semínek (chia, lněná, sezam, apod.),
- sůl,
- kypřící prášek (bezfosfátový, znáte to).
Umelu semínka. Někdo používá mlýnek na kávu, já třeba dřív používala klasický tyčový mixér. Jen jsem si musela tu nádobu, ve které mixuji, přehodit utěrkou, aby mi to všude nelítalo.
Smíchám s ostatními ingrediencemi, a pak buď vytvořím houstičky, nebo chleba (na chleba si dejte určitě dvojitou dávku) a šup s tím do trouby.
7. ROLÁDA
Moje první roláda. A nebude poslední.
- sníh ze dvou vajec,
- 2 žloutky,
- kakao,
- kdo si ještě neodvykl na sladkou chuť, může přidat sladidlo nebo banán.
Smíchat, vylít na plech. Po vytažení naplnit tvarohovo-smetanovo-mascarponovou směsí a třeba ovocem podle chuti. Zatočíme a je to. Posypala jsem kokosovou moukou.
8. RYCHLO-MAKOVEC/KOKOSÁK/MRKVÁČ
Základ je stejný:
- vyšlehám sníh z bílků,
- vedle ke žloutkům přidám to, na co mám zrovna chuť - mák, kokos, kakao, najemno strouhanou mrkev nebo mleté ořechy,
- osladím sladidlem, banánem, mixovanými fíky, datlemi apod. nebo nedoslazuji. Smíchám směs s bílky.
Dělám muffiny nebo celý dortík. A šup s tím na chvíli do trouby.
9. KAKAOVÝ TVAROHÁČ
Spodní těsto je z:
- rozmixovaných vlašských ořechů,
- které jsem smíchala s kokosovou moukou
- a troškou kokosového oleje tak, aby se udělal alá sušenkový základ.
Dala jsem na chvíli zapéct do trouby.
Navrch jsem:
- vyšlehala sníh ze dvou vajec,
- žloutky smíchala se dvěma tvarohy (protože nebyla doma smetana ani mascarpone, ale můžete použít i ty) a kakaem.
Spojíme kakaovou směs a bílky, nalijeme na těsto a dopečeme. Sladidlo nebo ovoce k doslazení použijeme podle uvážení.
10. ŠTRŮDL
…taky umíme. A snědl mi ho i přítel. A to jsem ho nesladila!
- 50 g kokosové mouky,
- 25 g mandlové mouky,
- 15 g psyllia,
- 2 vejce,
- 100 g tvarohu,
- trošku prášku do pečiva.
Vše smíchat a vyválet placku (já ji vyválela mezi dvěma pečícími papíry), naplnit strouhaným ovocem a skořicí (u sušeného ovoce či rozinek pozor na kvalitu a na přidaný cukr, popř. na nekvalitní olej. Já dala bez rozinek. Dát péct na 180°C. Posypala jsem ještě kokosovou moukou (ona je taková trochu nasládlá). A je to! Ze stejného těsta jsem vytvořila i koláč a makové košíčky.