Kuchyň je srdcem každého domu. Místo, odkud se linou nejkrásnější vůně, a kde vznikají ty nejchutnější pokrmy. Jídlo, které zde připravíme, pak následně ovlivňuje zdraví, kvalitu i vitalitu našeho života. Učení Feng Shui považuje kuchyň za hlavní prostor v domě. A to také proto, že je spojována s hojností, financemi a blahobytem všech obyvatel domu či bytu.
HLAVNÍ PRIORITOU JE SPORÁK
Už v dávných dobách zaujímalo ohniště jako místo pro vaření nejdůležitější pozici. Doba se sice hodně změnila, ale význam tohoto místa zůstal stejný. Sporák či sklokeramická varná deska by měly být snadno a dobře přístupné. Neměly by být umístěny do rohu kuchyně, ale směřovat do místnosti, abychom při vaření měli dobrý výhled na vstupní dveře. Tato pozice nám totiž umožní nejen kontrolu nad děním v kuchyni, ale dodá nám také pocit bezpečí.
KTERÝ JE TEDY TEN PRAVÝ?
Podle zásad Feng Shui je i v dnešní moderní době oheň stále hodnocen jako nejkvalitnější zdroj tepla pro vaření. A to hlavně oheň vzniklý ze dřeva. Ale už jen velmi málo lidí dnes vaří v klasickém sporáčku na dřevo, který známe z kuchyně našich babiček. Ze všech běžně užívaných typů je nejlepší plynový sporák. Nejen proto, že využívá skutečný oheň, ale jídlo, které na něm připravíme má silnější energii Qi. Elektrické spotřebiče jako vařiče a mikrovlnné trouby využívají elektromagnetické vlnění, které není pro lidské tělo vhodné a narušuje také energetickou strukturu jídla.
OHEŇ NENÍ VODA
Oheň a voda jsou dva protikladné živly, které spolu nemohou existovat v harmonii. Z toho pro zařizování kuchyně vyplývá, že varné centrum je třeba oddělit od zóny pro mytí nádobí a to nejméně 90 centimetry. Pokud tuto vzdálenost nemůžeme dodržet, alespoň mezi ně vložíme prvek dřeva, který usměrní jejich pomyslné spory. Prvek dřeva symbolizuje nejen dřevo, ale i zelená barva – využít můžeme například zelené hrnky, utěrky, nástěnné dekorace na zdi nebo rostliny a bylinky. Varná a mycí centra nestavíme ani do pozice proti sobě, tím bychom si přivolávali rodinné hádky.
ČISTOTA – NEJEN PŮL ZDRAVÍ
Špinavá a neuklizená kuchyň představuje úbytek energie Qi. Proto se vždy snažíme o udržení pořádku a čistoty. Neměli bychom zde skladovat ani nefunkční spotřebiče, naprasklé nádobí nebo prošlé potraviny zapomenuté v komoře.
A BARVY?
Ideální jsou pastelové odstíny, které navodí příjemný pocit klidu. Nevadí ani bílá, která vnáší čistotu a řád. Příliš se nehodí agresivní červená nebo smutná šedá či černá barva.
Při zařizování kuchyně bychom měli vždy myslet na to, že se nám její energie vrátí a to nejen s jídlem, které zde připravíme, ale také na našem zdraví.