Nebezpečné konzervanty
K nejnebezpečnějším konzervantům patří v prvé řadě extrémně toxické sloučeniny rtuti, jako je fenylrtuťnatý acetát a borát. Značně škodlivé jsou ovšem i syntetické halogen organické sloučeniny, které se řadí k velmi dráždivým součástem kosmetiky. Mimoto u nich bylo prokázáno, že jsou silně alergenní a vysoce reaktivní (tzn. mohou zničit součásti buněk atd.). Halogen organické sloučeniny na první pohled je poznáte dle názvu, neboť většinou v něm naleznete slovo chloro-, jodo- nebo bromo-. Uveďme si alespoň některé z nich: 2-Bromo-2-Nitropropan-1,3-Diol, Chlormetylisothiazolinon, Bromochlorofen atd.
Mezi halogen organické sloučeniny patří také nejznámější pesticid DDT, který se zpočátku považoval za naprosto „bezpečný“. Ještě v 60. letech minulého století se DDT používalo i u nás, např. do vlasů proti vším, a dalo se běžně koupit i v drogerii. Jelikož byla později oficiálně prokázána škodlivost tohoto pesticidu a byl proto zakázán, zřejmě by už dnes nikoho nenapadlo sypat si ho do vlasů nebo dávat do úst. Kdyby to někdo dělal, zřejmě bychom si o něm ostatní pomysleli, že není normální.
A přitom si dnes nemálo z lidí zcela důvěřivě aplikuje na své tělo (např. v deodorantech), nebo si dokonce dává do úst (třeba v zubních pastách) takové kosmetické přípravky, které obsahují obdobné halogen organické sloučeniny. Nevěříte? Podívejte se tedy na to, jaká je struktura konzervantu, jež můžete ve složení kosmetiky nalézt pod názvem Triclosan. Hned pod ním je pro srovnání struktura DDT.
Značné škodlivé účinky
Není tedy vůbec překvapivé, že se u Triclosanu prokázaly značně škodlivé účinky (včetně karcinogenních). Dokonce u pokusných zvířat poškozoval játra a ledviny. V podstatě bylo takovéto týrání zvířat naprosto zbytečné – stačí se podívat na jeho strukturu a hned je zjevné, že jde o nebezpečný jed. Vždyť Triclosan se v minulosti užíval též jako pesticid!
K dalším nebezpečným konzervantům dále patří formaldehyd a sloučeniny, které ho uvolňují. Jako příklady si uveďme DMDM hydantoin, glutaral a mnohé halogenované konzervanty, z nichž též může vznikat formaldehyd. Chcete-li mít přehled, které to jsou, můžete se podívat do tabulek knihy Tajemství kosmetiky. V posledním sloupci tam v těchto případech uvádíme: „uvolňuje formaldehyd“.
U formaldehydu bylo oficiálně prokázáno, že má toxické účinky a vyvolává kontaktní alergie. To je způsobeno hlavně jeho schopností denaturovat bílkoviny, na něž se váže. Jelikož je vysoce reaktivní, poškozuje též buňky. Při pokusech na zvířatech dokonce u některých potkanů vyvolal rakovinotvorné bujení.