Podle tradiční čínské medicíny nastalo období chladu, které bude trvat přibližně až do poloviny února. Zima je charakterizována převahou jinové energie, kterou můžeme pozorovat především v přírodě – noci jsou delší než den, teploty sahají mnohdy hluboko pod nulu, míza stromů se stáhla ke kořenům a nastalo období klidu, uchovávání a konzervování.
Proto bychom i my lidé měli přizpůsobit svou aktivitu chladnému klimatu a dbát především na dostatek spánku, relaxace a svoji energii vydávat s rozmyslem.
V zimě vládne z pěti elementů tradiční čínské medicíny (dřevo, oheň, země, kov a voda) poslední prvek - tedy voda a vrcholí činnost ledvin a močového měchýře. A tak je důležité chránit tyto orgány dostatkem teplého oblečení a to zejména v oblasti nohou, hýždí, podbřišku a beder. Zapomínat bychom však neměli ani na uši, které jsou podle TČM spojeny s ledvinami. A to dokonce tak těsně, že onemocnění uší může druhotně způsobit i onemocnění ledvin a močových cest. Proto je velmi důležité v zimě nosit čepice.
Ledviny jsou považovány za nejdůležitější orgán v těle. Podle TČM se v nich uchovává životní a sexuální energie. Z toho důvodu mají vztah nejen k růstu, vývoji, celkovému zdraví a délce života, ale u žen také k možnosti otěhotnět a těhotenství celkově. Stav ledvin můžeme posuzovat také podle kvality našich vlasů a stavu chrupu. Emocí vody je strach a obavy. Proto také příliš starostí a obav vyčerpává naši životní sílu a energii. I v zimě je však pro dostatek energie podstatné přizpůsobit svůj jídelníček měnícím se klimatickým podmínkám.
ČÍM TEDY POTĚŠIT (NEJEN) SVŮJ ŽALUDEK V ZIMĚ?
V tomto období je třeba dbát na to, abychom se neprochladili a to ani vnitřně. Je dobré jíst hlavně potraviny tepelně upravené – vařené, pečené či dušené. Syrovou zeleninu, ovoce stejně jako mléčné výrobky se snažíme s ohledem na klesající teploty spíše omezit. Výjimku tvoří kvalitní tvrdé sýry a kysané mléčné výrobky s živou kulturou Laktobacilla - v menším množství. Vyhnout bychom se také měli konzumaci potravin přímo z chladničky nebo zmrzlině.
Element vody a tedy i všechno, co s ním souvisí, preferují slanou chuť. Ale v české kuchyni jídla spíše přesolujeme, proto pro zdraví našich ledvin soli ubereme. Ledvinám naopak prospívají ryby, luštěniny – velmi vhodné jsou fazole adzuki, červená čočka, hrášek, dále maso – jehněčí, hovězí, drůbeží nebo zvěřina. Zapomínat bychom neměli ani na polévky - hlavně vývary, které se dlouho vaří. Pochutnat si můžeme také na pokrmech z pohanky, kompotech, celozrnných buchtách nebo oříšcích, jedlých kaštanech, semínkách či sušeném ovoci. Z koření by v naší kuchyni neměl chybět hřebíček, anýz, fenykl, skořice a další koření spíše pikantní chuti a vůně.
Na pití jsou vhodné různé čaje – bylinkové, roibos nebo slabší zelený, dále obyčejná převařená voda nebo melta. V tomto období si můžeme dopřát i červené víno, likér „svařák“ nebo kávu, které řadíme mezi nápoje horké povahy. A proto náš organismus prohřívají.