Tato téměř dvoumetrová kráska je k vidění téměř všude. Nejčastěji si sama vybírá suché kamenité stanoviště na plném slunci. Mně se na zahradě objevuje sama od sebe už několik let na nejméně pravděpodobných místech. Nejčastěji ve spárách schodů nebo dlažby a v okraji trvalkového záhonu. Vždy si alespoň dvě rostliny ponechám pro jejich krásu a hlavně léčivý účinek.
Jak diviznu poznám?
Listy jsou velké, oválné, ochlupené, stříbrné barvy, složené do veliké růžice. Z jejich středu vyrůstá vysoká lodyha s hrozny květů krásně zářivě žluté barvy. Rozhodně ji nepřehlédnete, dorůstá výšky až dvou metrů.
Co sbíráme?
Od července do září sbíráme okvětní korunky bez kalichů. Vyvarujte se sbírání mokrých květů po dešti nebo brzy ráno, aby vám při sušení nezahnili. Po usušení mají příjemnou medovou vůni.
Co sušená divizna umí?
Obsahuje silice, slizy, saponiny a cukry. Od pradávna se přidávala do čajových směsí. Pomáhá uvolnit hleny, při bronchitidě, kašli, rýmě i nachlazení. Při zánětech v ústech ji můžete kloktat. Po nás ženy má velice příznivý efekt - reguluje menstruační cyklus.
Jako tinktura pomáhá při bolesti hlavy, nespavosti, závrati a revmatismu.
- 50g sušených květů na 50g čistého lihu ponecháme 14 dní v dobře uzavřené sklenici, poté přefiltrujeme a užíváme 1 lžičku 3x denně.
Ve formě oleje ji můžete použít na vředy, otoky a na zmírnění bolesti vyvolané křečovými žilami.
- Čerstvé květy zalijeme kvalitním olejem, nejlépe olivovým a necháme 14 dní stát na slunném místě. Scedíme a dáme do čisté uzavíratelné nádoby.
Pozor, tato rostlina je dvouletá a květů se dočkáme až další rok, první rok vytvoří pouze listovou růžici. Tak abyste nebyli zklamaní. :)