Adventní věnce mají mnoho podob. Už kvůli různorodosti stolů v našich domácnostech jsme nuceni si vybírat vhodná aranžmá, která příjemně vyzdvihnou celkový dojem a nebudou příliš překážet.
Adventní věnec nebo svícen?
Moderní interiéry vyžadují svá aranžmá. Na obdélníkový stůl je lepší adventní svícen, kde svíčky stojí v řadě za sebou, podobné aranžmá se dá použít na okenní parapet, nebo krbovou římsu. Dokonce místo klasických svíček můžeme použít skleněné nádoby nebo přímo bodce na čajové svíčky. Bodce umožní pohodlnou výměnu svíček, bezpečné hoření a pálit můžete po celou dobu adventu. Dokonce už se dají zakoupit kovové, dřevěné, či proutěné tácy a věnce se zabudovanými bodci.
Správný adventní věnec by měl mít svíčky rozmístěny rovnoměrně a to na každou světovou stranu, ale nebraňte se kreativnějšímu použití. Dvě a dvě proti sobě, tři a jedna proti sobě, všechny čtyři u sebe. Samozřejmostí je i přizpůsobení dekorace k rozmístění svíček.
Letošní trendy umožní, aby si každý vybral to své, od přírodního až po kovově lesklé. Tak hurá do toho.
Nejzákladnější adventní dekorací je však věnec.
Na základ věnce můžeme použít širokou řadu jehličnanů, ale osobně se přikláním k druhům neopadavým a vysoce dekorativním, ke kterým patří skupina jedlí. Snesou domácí prostředí, po uschnutí se při prvním doteku nerozsypou a jako bonus příjemně voní. Můžete si vybrat zelené i stříbrné kultivary, podle barevnosti celkového aranžmá. Kavkazská,Normandská...
Typ pro delší trvanlivost
Položit věneček na talíř odpovídající velikosti a nalít do něho vodu, ale po několika dnech se může stát, že slámová podložka začne nelibě vonět, proto je lepší sáhnout po neopadavém druhu jehličnanu.
Proč slámová podložka?
Sice je o trošku dražší než polystyrenová, ale nezadržuje teplo (živý materiál vydrží déle). a pokud se rozhodnete použít tavnou pistoli,rozhodně se vám nepropálí. A pro ekology, dá se velice snadno zlikvidovat jako biologický odpad.
Postup
Když už jste se rozhodly z jakého materiálu si vytvoříte základ, nezapomeňte si koupit drát na cívce, určený k omotávání věnců a již zmiňovaný slámový základ odpovídající velikosti. Vždy počítejte s tím, že věnec se po odmítání zvětší. Pak už stačí jen živý materiál, zahradnické nůžky, dvě šikovné ruce a špetka trpělivosti.
Prvně si nastříhejte větvičky na délku cca 8 až 10 cm, u velikosti podložky 20cm, pokud budete mít větší podložku, potřebujete delší větve. K podložce připevníme drát. Jednotlivé větvičky přikládáme na podložku v jednom směru, jednu vedle druhé, a to po celém obvodu, který se nedotýká stolu, po té omotáme pevně drátem. Další patro větviček přikládáme tak, aby nebyl vidět drát z předchozího kroku. Takto postupujeme až k poslední řadě, kterou mírně vsuneme pod první řadu větviček a obtočíme aspoň dvakrát, drát ustřihneme a zapíchneme zezadu do podložky.
Pak už stačí dle libosti nazdobit. Držím palce.