Tři důvody proč před rozvodem vyhledat mediátora

Necelá polovina manželství se rozvádí. Většina rozvádějících se párů se na rozdělení společného majetku a péči o děti, pokud je spolu mají, zvládne dohodnout. Některým se to nedaří nebo to rovnou odmítají, nechávají za sebe rozhodnout soud. Je tu i další možnost!

Obrázek: 243ad96ee06d2757c1e34d433cf1d014074b8c42

Pokud se vám na klíčových tématech nedaří dohodnout, přestože se snažíte a vnímáte potřebu najít pro všechny členy vaší rodiny uspokojivé řešení, může vám pomoct mediace.

Zkušenost klientky

„To, že jsem šla do mediace, považuji za jedno z nejlepších rozhodnutí mého života. Kromě toho, že jsme se s bývalým manželem překvapivě hladce dohodli na způsobu péče o našeho osmiletého syna, měla jsem také možnost konečně porozumět některým jeho postojům. Ukázalo se, že v mnoha věcech to máme každý jinak. V tom hlavním jsme ale našli shodu a to je pro mě cenné.“ Říká o své zkušenosti s mediací osmatřicetiletá Simona.

Možnost sepsání dohody ihned

V mediaci máte možnost vést spolu jiný rozhovor, než jste zvyklí. Nestranný prostředník, kterému se říká mediátor, vás podporuje v tom, abyste tomu druhému měli možnost říct, co potřebujete a taky aby ten druhý slyšel, co máte na srdci vy. Mediátor vám neradí, co máte dělat. Podporuje vás v tom, abyste se v situaci lépe zorientovali a mohli udělat smysluplná rozhodnutí. Pokud dosáhnete dohody, můžete si ji v mediaci rovnou i písemně sepsat a pak si ji nechat uznat soudem. Vyhnete se tak táhlému soudnímu řízení.

V emočně náročných situacích, jakou rozvod bezesporu je, se často stává, že máme „vyřazeny z provozu“ naše racionální mozková centra. Pocit ohrožení, který prožíváme, vede k tomu, že velení přebírají vývojově starší části mozku (tzv. plazí mozek), který nám dává na výběr ze tří možností - bojovat, utéct nebo zamrznout. Ani jeden z těchto scénářů není dobrým předpokladem pro vyjednávání. Ve vypjatých situacích je proto těžké nebo nemožné se konstruktivně domlouvat, i když třeba máme vůli komunikovat a najít vhodné řešení. Mediátor vám pomůže vyznat se ve změti silných emocí a dostat se do kontaktu s vaší schopností reálně vyhodnotit situaci a dělat informovaná rozhodnutí.

Jaké jsou tedy přínosy mediace?

  1. Máte větší kontrolu nad výsledkem, než u soudu. Zavazujete se jen k tomu, co vám dává smysl. Máte možnost se věnovat všem potřebným faktům a okolnostem v diskrétním prostředí. Mediátor je vázán mlčenlivostí.
  2. Pokud v mediaci uzavřete dohodu, je větší pravděpodobnost, že budete oba mít motivaci ji dodržet, protože je to vaše dohoda. Není vám dána nikým zvenčí. Jste s ní v souladu.
  3. Mediace vám může ušetřit spoustu peněz za právníky a mnoho času. Ponechává také zodpovědnost za vaše záležitosti ve vašich rukou. Nepřesouvá ji na vnější autoritu, jak tomu je u soudního řízení.

Je nějaká situace, kdy mediaci využít nemůžete?

Ano, pokud jedna ze stran sporu do mediace vstoupit nechce. Jednou z hlavních podmínek pro zahájení mediace je dobrovolnost. Dobrovolně do mediace vstupujete, dobrovolně činíte rozhodnutí a dobrovolně z ní taky můžete kdykoliv odejít.

Reklama

Podobné články

Obrázek: 0895a7d2c783471d0c5104b2e6e4350b3c98111a
Obrázek: 7fbfdd59cc7874f51d6e9adc00474d425b187292
Obrázek: Nejedovatá zahrada pro děti
Obrázek: 5fea31475ac6b77d4d4dcce4b9d696e3b085afcd
Obrázek: 6ad3d7d63da20936010141858ee10a4846d423b4