Je potřebné si uvědomit, že nový přírustek do rodiny je závazek na celý jeho život (u malých plemen v průměru 15 let, u velkých plemen přibližně polovina, 7 let). Proto doufám, že jste zvážili všechna pro a proti vedoucí k vašemu rozhodnutí.
Pro jednodušší start do společného rodinného života se s vámi podělím o několik základních věcí, na které je dobré se ihned od začátku zaměřit. Je důležité vědět, a v rodině se dohodnout, kde bude mít pejsek své místo, jak si představujete společné soužití (do kterých místností bude mít přístup, zda-li jej dovolíme přístup na sedačku či postel) a jak budete v rodině k pejskovi přistupovat. Tím, že si zvolíte slova, která budete všichni pro jednotlivé aktivity používat, mu ulehčíte pochopení toho, co má udělat.
Co pejskovi nachystat:
• misku na vodu a potravu. Doporučuji mít misku s vodou umístěnou tam, kam má pes přístup po celý den. Miska pro potravu může být umístěna tamtéž, aby si pes zvyknul žrát a pít na jednom místě.
• pelíšek, bouda nebo místo, kde bude odpočívat. Je to něco jako pro nás postel, od které vyžadujeme určitý komfort. Proto je vhodné, aby toto místo nebylo tvrdé, chladné, vlhké nebo tmavé. Zamyslete se nad tím jaké pohodlí by vyhovovalo vám?
• obojek nebo postroj na procházky. Já upřednostňuji obojek před postrojem. Rozhodnutí nechám na vás. Nepředpokládejte ale, že postroj vám zajistí větší ovladatelnost psa.
• vhodné vodítko vybírejte dle velikosti a síly psa. Ať již dlouhé nebo krátké, kožené nebo umělohmotné, vybírejte podle toho jak s ním dokážete pracovat. Pokud není vhodné, kupte si to, které vám vyhovuje. Omezíte tak vlastní stres při procházkách.
• pro začátek nějakou zásobu potravy, kterou psa budeme krmit. Malou proto, aby jste zjistili, zda-li to psovi chutná a zdravotně vyhovuje. Některé produkty nemusí psovi vyhovovat.
• toaletu, pro případ, že chcete pejska učit čurat na určité místo. V případě, že jej chcete učit na záchod venku doporučuji pro případ nehody mít nachystané noviny (nejlépe v místnosti, kde je linoleum pro lepší čištění), kam pejska přemístíte pokud bude chtít loužičku udělat na koberci. Při učení na záchod venku si všímejte pejskova chování, a když začne být nervóznější a hledat, tak jej vezměte ven. Intervaly čurání se začnou postupně prodlužovat.
• najít veterináře. Je dobré vědět o dobrém veterináři než si psa dovezete. Zjistěte si otevírací dobu a kontakt. Mnohdy vás tato informace uchrání od stresu v případě nutnosti veterináře vyhledat. Důležité je také pejska přihlásit k placení poplatků a zajistit včasná očkování.
• v neposlední řadě si zajistěte dostatek pytlíků na hovínka. Klidně takto “recyklujte” pytlíky z nákupů.
Další výbava:
• jedno vaše nošené tričko nebo jiný kus oblečení, které když jste se psem, tak máte na sobě. Umístítěte jej psovi do pelíšku. V novém prostředí a hlavně pro štěně znamená tento kus oblečení, které má váš pach, bezpečí a rychleji si zvykne na své nové místo.
• najděte vhodnou hračku dle věku psa a vyspělosti jeho zubů. Nevhodné jsou hračky, které psovi mohou ublížit, ať už jsou to velmi tvrdé hračky pro štěněcí zoubky, nebo hračky co pes může rozkousat a sežrat. Vybírejte vhodnou velikost, ať se nemůže stát, že ji pes omylem polkne.
• hlavně při pohybu ve městě a dopravním prostředku budete potřebovat náhubek. Opět platí, vybírejte náhubek tak, aby byl psovi pohodlný. Nedejte na módu. Psovi náhubek vyzkoušejte, aby jej nikde nedřel nebo neškrtil.
• pokud chcete cestovat do zahraničí, zajistěte si před odjezdem Pas pro psa. Tento vydává veterinář a obsahuje očkování a data nutná, když jste požádání v jiném státě o zdravotní identifikaci psa. Poraďte se se svým veterinářem.
Přeji vám i vašemu pejskovi úspěšný start do roku 2017.