Plánované těhotenství. Rodina nebo kariéra?

Máme rádi plány? Jak to máme například s plánovaným a neplánovaným těhotenstvím....? V dnešním světě se neobejde bez plánu v podstatě vůbec nic….

Obrázek: 0f4d0905951eb083aca822d7bb4883da2734ee48

Rodiče nám naplánují, kdy se narodíme, dokonce je možno naplánovat přesné datum, například pro kladný astrologický či numerologický výklad, naplánované máme školy, koníčky, volnočasové aktivity, vlastně i budoucí zaměstnání či směr, vláda nám naplánuje odchod do důchodu, dospělé děti nám naplánují domovy důchodců, atd., s trochou nadsázky je možno říci, že od samotného příchodu na svět je naše životní pouť jedna velká, dlouhá plánovaná cesta.

I my sami se vidíme různě, náš vlastní pohled na sebe a naše plány se mohou měnit a také s postupujícím věkem se i mění.

Když má vše jakýsi řád a systém, jsme spokojeni souhrou a harmonií dvou rovin – co je vně od nás a tím, co je uvnitř nás, navzdory „plánování", když je jaksi předem dané, jak co má být a jakým způsobem toho dosáhnout, nějaké „nalinkování". Tam, kde není třeba vynakládat mnoho sil, energie, měnit a přepracovávat, se stále někteří rádi vidí. Na druhé straně potkáváme i mnoho takových lidí, kteří rádi „mění svět", seberealizují se, mají talent „vidět" mnohem dále a dokáží se koncentrovat na cíl. Tak je přesně vidět ta značná variabilita lidí, plánů, osudů, životů…kolem nás – v plánu i bez něj.

V současné době hodně slyšíme sociologické studie o stárnoucí populaci, kolik starších lidí v naší republice žije nyní a dokonce jsou studie založené na přesných údajích ohledně počtu narozených a prodlužujícím se průměrném věku obyvatelstva, sdělujících, kolik seniorů bude například v roce 2060. Velmi zajímavé studie, nicméně stále je tu populace mladistvých a mladých lidí, kteří žijí plnohodnotný studentský, pracovní a osobní život. Právě v této populaci velmi často mluvíme o plánovaném rodičovství. Tak toliko k významu plánů a plánování….

Otázky typu: ,,kdy je nejlepší založit rodinu?, kdy první dítě a kdy druhé dítě? Až budeme mít byt či lepší pracovní místo?....až budeme mít nové auto?.....nebo raději vůbec žádné dítě? Nebo dítě v pozdějším věku, až budu chtít odpočinek od zaměstnání?

Rodina nebo kariéra?

Spousta otázek pro mladé páry a rodiče, otázka kariéra x rodina je stále více aktuální, doba pro narození prvního děťátka se prodlužuje, reaguje na prodloužený cyklus studia a určité doby praxe, pak nějaký čas získávání zkušeností, nejlépe za hranicemi České republiky, otázka pracovní pozice a stále další „nutnosti", které je třeba vlastnit před plánovaným narozením dítěte. Postavení žen se také v posledním období velmi změnilo, ženy zastávají výborné pracovní pozice, jsou úspěšné, a tak rodina může být na druhém místě nebo může zastupovat roli mateřskou, otec… Zkrátka rodičovství naplánovat je nedílnou součástí dnešní moderní rodiny. Do podvědomí se nám dostává již v době základního školství, k tomu výchova, média, zdravotní programy, internet a další zdroje, patrně neexistuje mladý člověk, který by nebyl s touto problematikou obeznámen.

Otázky plánovaného rodičovství jsou jeden z důvodů, které nás vedou do ambulancí našich gynekologů, je celá plejáda možností, jak pro ženy, tak i pro muže. Od zcela běžných metod až po vysoce sofistikované, již léta používané i po novější a zcela nové metody. Je to otázka přímo pro konkrétní ženu či pár, otázka poučení, spolupráce, vyšetření, možností a určitého vkusu každé ženy (či páru). Takže výběr metody pro plánované početí dítěte až na okamžik k tomu přesně příhodný máme velký a najde se naprosto pro každého zájemce, je to zcela běžná součást partnerské komunikace a soužití, myslím si, že patrně nikdo s tímto nemá potíže.

Neplánované těhotenství

Opakem je situace, která nás může jaksi překvapit nepřipravené, v jakémkoliv období dívky či ženy, pokud je sděleno gynekologem těhotenství, jež nebylo očekáváno, nebo-li neplánováno. Po prvním sdělení takové zprávy, kdy jsou reakce smíšené s emotivními projevy, bych chtěla všem ženám, které taková situace potkala nebo potká, říci, že lze v klidu a relativně v časové pohodě vyřešit mnohé, byť zdánlivě nečekané, slovy Sokrata řečeno, že „na světě je jen asi 1% skutečností, s kterými nelze nic dělat, a tyto se vlastně vyřeší bez našeho přičinění"….takže není třeba ronit slzy, i tyto situace se zvládnou a zvládají, dokonce spontánnost určitých našich jednání je kupodivu velmi přínosná a produktivní. Někdy i takový „neplán" způsobí velkou radost a další plánovanou cestu.

Setkala jsem se i s takovými situacemi, kdy v dobré víře přesně naplánovat narození našeho potomka, v téměř „dokonalém časovém období", dopadlo až přeplánováním a správná doba byla najednou pryč… Zkrátka, stále platí všeho s mírou, nebylo by asi ideální, kdyby nám ze života zmizela nahodilost a spontánnost, jak bychom pak tvořili plány?

Moderní způsob života našeho 21. století nám naštěstí nabízí na výběr, je to pak na nás, na našich rozhodnutích.

Reklama

Podobné články

Budování důvěry ve vztahu
Obrázek: 8782c2caaebe8a69721a1f29f8d249bb7e93d38d
Obrázek: ef2bfd8e2b571d95b1ecb30ec2250136028d8a83
Obrázek: ebf80bad906774e2f37ffda9296a74cb650a6550
Obrázek: b61ce15af3a79cfcbd7969604cb01c85ef28537b