Jak na samotnou výrobu?
Surovinu, ze které budete dělat mléko, je nutné namočit, nejlépe přes noc. Já rovnou na chuť namáčím ještě asi 3 kousky datlí. Ráno vodu vyleju, protože obsahuje antinutriční látky, a hlavně živiny z oříšků jsou takto lépe vstřebatelné. Potom dám suroviny do mixéru. Zaliju čistou (nejlépe filtrovanou) vodou v poměru 1 hrnek suroviny/ 4 hrnky vody. Přidám špetku soli na zvýraznění chutě a rozmixuju. Potom přes plátýnko (gázu, silonku...) přecedím do nachystané skleněné uzavíratelné lahve. Takto vyrobené mléko v lednici vydrží 4-5 dní.
Co obsahují rostlinná mléka?
- konopné - 3 a 6 mastné kyseliny a bílkoviny
- rýžové - sacharidy
- makové - vápník
- slunečnicové - bílkoviny, minerály, vitamín E
- ovesné - vitamín B, E a železo
- mandlové - bílkoviny a minerály
- kokosové - tuky, bílkoviny a minerály
Co se zbytky po přecedění?
Výhodou při výrobě takového mléka je to, že cokoli vám po scezení zůstane, tak můžete stále využívat v kuchyni. Z mandlí je možné po vysušení (například na plechu na sluníčku nebo při nízké teplotě v troubě) získat mandlovou mouku. Jemně namletý kokos můžete okamžitě přidat do pečení. Možností je opět mnoho a kreativitě v kuchyni se meze nekladou.
V dnešní době se pomalu ale jistě přichází na to, že klasické živočišné mléko není nejvhodnější doplněk našeho jídelníčku. Do bitvy proto vytáhly rostlinné varianty mléka. Můžeme je vyrobit doma a naše oblíbené kapučíno to nikterak neomezí. A na vaření - do polévek i omáček jsou skvělou náhradou za klasické mléko.