Jeden rok se mi na zahrádce objevila zajímavá rostlinka. Na části pozemku, kde mi hodně svítí slunce a nic neroste, jsem se rozhodla srovnat pozemek a upravit ho pro zaparkování auta. S pletím jsem neztrácela čas. Jen jsem posekala trávu a pískem zasypala největší díry. Po týdnu jsem se k místu vrátila. Po celé ploše se mi bujně plazili drobné oválné a dužnaté lístky na červených lodyhách.
Co to je?
Šrucha zelná (latinsky Portulacea oleracea) jednoletá bylina. Množí se semeny, stačí nechat vykvést jednu rostlinu a o úrodu máte postaráno. Rychle roste, už za tři týdny můžeme sklízet. Dříve byla cíleně pěstováaá jako zelenina pro svěží a mírně nakyslou chuť lístků. Dnes se šlechtí pro použití jako balkónová rostlina, ale pozor ty nejezte, chuť ani účinky stejné nemají!
Účinky
Tento zázrak našich babiček je zásobárnu velikého množství vitamínů a minerálních látek. Obsahuje vitamín C, E, B1, B2,B3, přivítání A, fosforu, vápník, zinek, hořčík, železo a dokonce i konzum Q10 a omega3 mastné kyseliny.
Snižuje obsah tuků a cholesterolu v krvi, zlepšuje trávení a zlepšuje záněty v žaludku a střevech. Je prevencí proti zácpě. Čerstvé vylisovaná šťáva snižuje horečku a listy můžeme použít k potírání ran, popálenin a spálené kůže od sluníčka. Zklidňují pokožku a urychlují hojení.
Kde ji najdeme?
Šrucha má ráda slunce a suché stanoviště. Nejlépe písčitou zem, většinou se objeví z ničeho nic, donesena větrem nebo ptáky.
Zpracování
Ideální pro použití jsou lístky i lodyhy na drobno nakrájené do salátů, na chléb nebo na posypání brambor či jiných příloh.
Můj tip
Bašťete Šruchu každý den, posílí váš imunitní systém.